Աննա Հակոբյանը հարցազրույց է տվել եվրոպական հեղինակավոր «Diplomatic World» ամսագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վարչապետի տիկին,«Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը հարցազրույց է տվել եվրոպական հեղինակավոր «Diplomatic World» ամսագրին: Հարցազրույցը հրապարակվել է ամսագրի 62-րդ համարում:
Հարցազրույցում Աննա Հակոբյանը պատմել է ամուսնու՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ առաջին հանդիպման, սիրո և ընտանիք կազմելու պատմությունը: Լրագրողի հարցին, թե ո՞րն է ոգեշնչման աղբյուրը, Աննա Հակոբյանը շեշտել է, որ ոգեշնչվում է ամուսնու գործունեությունից և իր առաքելությունը չի տարրանջատում ամուսնու գործունեությունից:
«Մենք այդ ճանապարհը միասին ենք գնացել՝ ձեռք ձեռքի տված, և ես իմ առաքելությունը տեսնում եմ առաջին հերթին աջակցելով նրան: Որովհետև այս ամբողջ ժամանակահատվածում մենք բազմաթիվ դժվար ժամանակներ ենք միասին անցել՝ հետապնդումներ, բանտ, ընդհատակյա գործունեություն: Եվ ես վստահ էի, որ ամուսնուս ձերբակալության շրջանում իմ առաքելությունը կայանում էր նրան, որ հոգ տանեմ մեր երեխաների, մեր ընտանիքի, մեր թերթի, նրա ծնողների մասին,որպեսզի ոչ ոք չզգա նրա բացակայությունը: Ես միշտ փորձել եմ ուժեղ լինել, որպեսզի մարդիկ էլ ինձ տեսնելով իրենց հույսը չկորցնեին ու չվհատվեին»,- ասել է Աննա Հակոբյանը:
Խոսելով Հայաստանի մասին, որպես խաղաղության գլոբալ կենտրոն վարչապետի տիկինը նշել է, որ վերապրելով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովուրդը շատ է կարևորում և գնահատում աշխարհում խաղաղության դերը:
«Եվ այսօր Հայաստանը շատ կարևոր դերակատարում ունի ոչ միայն խաղաղության ամրապնդման և պահմանման, այլև ցեղասպանությունների դեմ կանխարգելման հարցում: Որովհետև, ով եթե ոչ հայ ժողովուրդն ունի իրավունք կոչ անելու, որ կանխարգելվեն մարդկության դեմ հանցագործությունները»,- ասել է Աննա Հակոբյանը:
Այդ համատեքստում նա պատմել է նաև իր նախաձեռնած «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի մասին, ներկայացրել նախաձեռնության նպատակը: Աննա Հակոբյանը նշել է, որ այս հարցում շատ մեր դերակատարություն ունեն կանայք, ովքեր կարող են իրենց ձայնը բարձրացնել և պայքարել, որպեսզի հակամարտությունները լուծվեն բացառապես բանակցությունների սեղանի շուրջ և հակամարտությունները մարդկային կյանքեր չխլեն:
Հարցազրույցի ընթացքում Աննա Հակոբյանը խոսել է Հայաստանի բրենդի մասին՝ շեշտելով, որ իր համար Հայաստանն առանձնանում է երկու կարևորագույն առանձնահատկությամբ. Հայաստանն առաջին քրիստոնյա երկիրն է աշխարհում և ունի ամենագեղեցիկ ու հրաշալի տեսարանը դեպի բիբլիական Արարատ սարը:
«Բայց ես պետք է խոսեմ 2018 թվականին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության և հետ հեղափոխական 18 ամիսների մասին: Որովհետև այդ ժամանակահատվածում Հայաստանն աշխարհին հայտնի դարձավ ոչ միայն որպես երկիր, որ ունի ամենահին քրիստոնեկան պատմությունը, այլև երկիր, որը կատարեց թավշյա հեղափոխություն, որի ժամանակ բռնության ոչ մի նշաններ չեղան, չթափվեց ոչ մի գրամ արյուն»,- ասել է Աննա Հակոբյանը՝ հավելելով, որ այդ համերաշխության արմատները տանում են դեպի քրիստոնեական արժեքներ:
Աննա հակոբյանը խոսել է նաև երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման մասին որպես երկրի բրենդ, անդրադարձել երկրում ազգային փոքրամասնություններին՝ շեշտելով, որ Հայաստանում ապրող ազգային փոքրամասնությունները երբեք որևէ խնդիր չեն ունենում և ապրում են համերաշխ հայերի հետ: Աննա Հակոբյանն անդրադարձել է նաև երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում կանանց դերակատարությանը՝ շեշտելով, որ ներկայիս կառավարությունը շատ մեծ նշանակություն է տալիս կանանց դերակատարությանը:

Анна Акопян дала интервью авторитетному европейскому журналу “Diplomatic World”
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile / Город улыбок” Анна Акопян дала интервью авторитетному европейскому журналу “Diplomatic World”. Интервью было опубликовано в 62-м номере журнала. В интервью Анна Акопян рассказала историю их первой встречи с мужем, премьер-министром РА Николом Пашиняном, их любви и создания семьи. На вопрос журналиста, что является для нее источником вдохновения, Анна Акопян подчеркнула, что она вдохновляется деятельностью мужа и не разделяет от нее и свою миссию. Мы прошли этот путь вместе, рука об руку, и я вижу свою миссию, в первую очередь, в том, что поддерживаю его. Потому что за все это время мы вместе пережили множество трудных времен - преследования, арест, подполье. Я была уверена, что в период ареста моего мужа моя миссия состояла в том, чтобы заботиться о наших детях, нашей семье, нашей газете, его родителях, чтобы никто не почувствовал его отсутствия. Я всегда старалась быть сильной, чтобы люди, видя меня, не теряли надежды и не отчаивались”, - сказала Анна Акопян. Говоря об Армении, как о глобальном центре мира, супруга премьер-министра отметила, что пережив Геноцид 1915 года, армянский народ придает большое значение и ценит роль мира во всем мире.
“Сегодня Армения играет очень важную роль не только в укреплении и сохранении мира, но и в вопросе предотвращения геноцидов. Потому что, кто, если не армянский народ имеет право призывать к предотвращению преступлений против человечества”, - сказала Анна Акопян.
В этом контексте она рассказала также и об инициированной ею кампании “Женщины во имя мира”, представила цель инициативы. Анна Акопян отметила, что в этом вопросе большую роль могут сыграть женщины, которые поднимут свой голос за мир, и будут бороться за то, чтобы конфликты решались исключительно за столом переговоров и не отнимали бы человеческие жизни.
В ходе интервью Анна Акопян говорила о бренде Армении, подчеркнув, что для нее Армения выделяется двумя важнейшими особенностями:  Армения - первая христианская страна в мире и из Армении открывается прекрасный, красивейший вид на библейскую гору Арарат.
“Но я должна рассказать и о бархатной революции 2018 года и 18 постреволюционных месяцах. Потому что за этот период Армения стала известна миру не только как страна, имеющая самую древнюю христианскую историю, но и страна, совершившая бархатную революцию, без никаких признаков насилия, и без капли крови”, - сказала Анна Акопян, добавив, что корни этой солидарности ведут к нашим христианским ценностям. Анна Акопян говорила также и о развитии информационных технологий в стране как бренде страны, коснулась национальных меньшинств страны, подчеркнув, что проживающие в Армении национальные меньшинства никогда не имели каких-либо проблем и живут в дружбе с армянами. Анна Акопян коснулась и роли женщин в общественно-политической жизни страны, подчеркнув, что нынешнее правительство придает большое значение роли женщин.