Երևանում ձևավորվում է աղբի տեսակավորման ավանդույթ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Թուղթը աղբ չէ»: Հենց այս կարգախոսով Հռիփսիմեն ու ընկերները 2018-ին սկսեցին աղբի տեսակավորման արշավը:
«Թուղթը կիլոգրամների վերածելով հաշվում էինք, թե ինչքան ծառ ենք փրկում վերամշակման հանձնելով, և դա մեծ ոգևորություն էր առաջացնում քաղաքացիների շրջանում: Այս պահին 1400 ծառ ենք փրկել»,-ասում է «Էկո աղբ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հռիփսիմե Մկրտչյանը:
«Հետո արդեն բնակիչներն իրենք էին գրում, որ տանը պլաստիկ կամ ապակի ունեն և հարցնում էին, թե ինչ կարող են անել, որտեղ հանձնեն»,-հավելում է կազմակերպության կամավորներից Շուշան Բաբայանը:
Այս տարի Երևանի քաղաքապետարանը «էկո աղբ» հասարակական կազմակերպության հետ սկսեց «Էկո թաղամաս» նախագիծը: Ծրագիրն իրականացվում է Դավթաշենում: Նպատակն էր՝ սովորեցնել բնակիչներին տեսակավորել աղբը:
«Նախագիծը 7-րդ ամսում է: Թափոնների հավաքին այսօր միացել է 200 գրանցված և շուրջ 100 չգրանցված ընտանիք: Թափոնները հավաքվում են շաբաթը երկու անգամ: Բաժանված հատուկ տոպրակներ ունենք՝ կարմիր՝ ապակու, կանաչ՝ թղթի և մոխրագույն՝ պլաստիկի համար»,- նշում է Հռիփսիմե Մկրտչյանը:
«Էկո թաղամասի»՝ Դավթաշենի կենտրոնական այգում, նաև շենքերից մեկի բակում տեղադրվել են այդպիսի աղբամաններ՝ պլաստիկի և ապակու համար:
«Արդյունքներն, իհարկե, գոհացնում են, որովհետև արդեն մի քանի ամիս է՝ նկատվում է, որ աղբամաններից բացակայում է պլաստիկն ու ստվարաթուղթը»,-նշում է Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավար Միքայել Թումասյանը:
Ամեն միջոցառումից մոտ կես տոննա թուղթ է հավաքվում, 100 կգ պլաստիկ և 300-400 կգ ապակի:
Միանալ ծրագրին կարող է յուրաքանչյուր ոք՝ հետևելով սոցիալական հարթակներին:
Նախաձեռնությանը միացել են նաև տնտեսվարողները:
«Տնտեսվարողների հետ աշխատում ենք հիմնականում ստվարաթղթի առումով: Ունենք 20-25 տնտեսվարող, որոնք հանձնում են իրենց ստվարաթուղթը: Հուսով եմ, որ այս թիվը
կավելանա»,- ասում է Միքայել Թումասյանը:
Հիմա արդեն ծրագրին միացել են գրեթե բոլոր վարչական շրջանները: Ավելի քան 1000 ընտանիք կանոնավոր կեչպով տեսակավորում է աղբը, առանձնացնում վերամշակելի թափոններն ու հանձնում:
Սահմանված օրերին ու ժամերին թափոնները հավաքվում են հիմնականում Երևանի քաղաքապետարանի բեռնատարով: Առաջիկայում քաղաքապետարանը մտադիր է ավելացնել մեքենաների քանակն ու նաև նոր հատուկ առանձնացված աղբամաններ տեղադրել:
Թափոնների, հատկապես պլաստիկ շշերը հավաքելն ավելի հեշտացնելու համար «Էկո աղբ» ծրագրի կամավորները, որոնք նաև ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի ուսանողներ են, քաղաքապետարանի աջակցությամբ ստեղծել են շշեր հավաքելու խելացի սարք:
«Սարքն ամբողջությամբ մեխանիկական է և աշխատում է առանց էներգիա ծախսելու:
Խցանները կարող ենք առանձնացնել և այդպես նետել կամ անպայման թուլացնել: Ունի հատուկ տեղ, որտեղ պետք է դրվի շշի վերևի մասը, այնուհետև իրեն թեթև սեղմում ենք, որից հետո բռնակով հրում ենք շիշը սարքի մեջ»,-պատմում է ծրագրի կամավորներից Գայանե Կարապետյանը:
3 շշի դիմաց՝ 10 դրամ: Սա առաջին ու առայժմ միակ օրինակն է: Շտկումներից հետո սարքը կտեղադրվի Երևանի որևէ հատվածում: Հաջողության դեպքում կմտածեն նաև նորերը ստեղծելու մասին:
«Իրականում ուզում էինք, որ այն շշերը, որոնք փողոցից հավաքվում են, լվացվում անհայտ պայմաններում և հետո կրկին օգտագործվում կենցաղում՝ պարզապես չլինեն: Մեր առաջարկը նաև այս ամենի դեմ պայքարի միջոց էր»,-մանրամասնում է Հռիփսիմե Մկրտչյանը:
Աշակերտներն արդեն գիտեն՝ ավելորդ թուղթն ու պլաստիկը ընդհանուր աղբամանի փոխարեն ունեն իրենց հատուկ արկղերը:
Բոլոր թափոնները հավաքվում և տեղափոխվում են Դավթաշեն: Այստեղ վերջնական տեսակավորումից հետո դրանք գնում են վերամշակման՝ ստանալու երկրորդ կյանք:
Ի՞նչ կարելի է ստանալ պլաստիկ շշերից, բաժակներից կամ այլ առարկաներից: Վերամշակող ընկերությունները դրանք մանրացնում են, մշակում և ստանում պատրաստի արտադրանք, օրինակ՝ կախիչներ:
Քաղաքապետարանն աղբի տեսակավորման այլ ծրագրեր էլ է իրականացնում:
Երևանի մի շարք հատվածներում, նաև քաղաքապետարանի շենքում ու համայնքային հիմնարկներում թղթի և պլաստիկի տեսակավորման աղբարկղեր են տեղադրված «ԱյԷսԷսԴի» «Համայնքների կայուն զարգացման նորարարական լուծումներ» ՀԿ «Recycle it» ծրագրով: Դեռևս ամիսներ առաջ թափոնները տեսակավորելու քաղաքապետի կոչին միացան նաև դպրոցները:
Աղբի տեսակավորումը հարկավոր է դարձնել մեր կենցաղի մի մասը. հիմա արդեն դա ոչ միայն բարի ցանկություն է, այլև իրագործելի: Քաղաքային իշխանությունն այս ուղղությամբ նոր ծրագրեր է մտածում: Սակայն առանց քաղաքացիների աշխույժ մասնակցության դրանք իմաստ չեն ունենա:

В Ереване формируется культура сортировки мусора
“Бумага - не мусор”. Именно под этим лозунгом Рипсиме и ее друзья начали кампанию по сортировке мусора в 2018 году.
“Превращая собранную бумагу в килограммы, мы подсчитывали, сколько деревьев спасли, сдавая ее на переработку, и это вызывало большое воодушевление людей. На данный момент мы спасли 1400 деревьев”, - говорит председатель общественной организации “Эко мусор” Рипсиме Мкртчян.
“Потом уже и сами жители писали, что дома есть пластик или стекло и спрашивали, что они могут с этим сделать, куда сдавать”, - добавила Шушан Бабаян.
В этом году мэрия Еревана совместно с общественной организацией “Эко мусор” начала проект “Эко квартал”. Цель состояла в том, чтобы научить жителей сортировать мусор.
“Проект на седьмом месяце. К сбору отходов сегодня присоединились 200 зарегистрированных и около 100 незарегистрированных семей. Отходы собираются два раза в неделю. У нас есть  специальные пакеты: красные - для стекла, зеленые - для бумаги и серые - для пластика”, - отмечает Рипсиме Мкртчян.
В Центральном парке Давташена, а также во дворе одного из зданий установлены мусорные баки для пластика и стекла “Эко-квартала”.
“Результаты, конечно, удовлетворяют, потому что уже несколько месяцев наблюдается, что в мусорных баках отсутствуют пластик и картон”, - отмечает руководитель административного района Давташен Микаел Тумасян.
На каждом мероприятии собирается около половины тонны бумаги, 100 кг пластика и 300 - 400 кг стекла.
Присоединиться к программе может каждый, следя за нею на социальных сайтах. К инициативе присоединились также и хозяйствующие субъекты.
“Мы с хозяйствующими субъектами работаем в основном в плане картона. Надеюсь, что эта цифра увеличится”, - говорит Микаел Тумасян.
Сейчас к программе присоединились почти все административные районы. Более 1000 семей регулярно сортируют мусор, выделяют переработанные отходы и сдают их.
В установленные дни и часы отходы собираются, в основном, грузовиками мэрии Еревана.
В ближайшее время мэрия намерена увеличить количество машин и установить новые специально выделенные мусорные баки.
Для облегчения сбора отходов, особенно пластиковых бутылок, волонтеры программы “ЭКО мусор”, которые являются студентами факультета физики ЕГУ, при содействии мэрии создали умное устройство для сбора бутылок.
“Устройство полностью механическое и работает без затрат энергии. Оно помогает снимать  и ослаблять пробки. За 3 бутылки - 10 драм. Это первый и пока единственный пример. После исправлений аппарат будет установлен в какой-либо части Еревана. В случае успеха  подумаем о создании новых. На самом деле мы думали о тех бутылках, которые собираются с улицы, промываются в неизвестных условиях, а затем вновь используются в быту, чтобы их просто не было. Наше предложение было также средством борьбы со всем этим”, - пояснила Рипсиме Мкртчян.
Школьники уже знают, что ненужная бумага и пластик вместо общей урны имеют свои специальные ящики.
Здесь после окончательной сортировки они идут на переработку, чтобы получить вторую жизнь.
Что же можно получить из пластиковых бутылок, стаканов или других предметов? Перерабатывающие компании их измельчают, обрабатывают и получают готовую продукцию, например, вешалки.
Мэрия реализует и другие программы по сортировке мусора.
В ряде участков Еревана, а также в здании мэрии и в общинных учреждениях установлены мусорные баки для сортировки бумаги и пластика по программе инновационных решений устойчивого развития общин “Recycle it” ОО “Ай Эс Ди”. Несколько месяцев назад к призыву мэра сортировать отходы присоединились и школы.
Сортировку мусора нужно сделать частью нашего быта. Сейчас это уже не только доброе желание, но и реализуемое. Городская власть думает и о новых программах в этом направлении. Однако без активного участия граждан они не будут иметь смысла.