Եզրահանգումներ՝ հակածխախոտային օրենքի շուրջ քննարկումներից. Բաբկեն Թունյան
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում այսօր քննարկեցինք Կառավարության հեղինակած «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» և կից նախագծերի փաթեթը։
Ի հեճուկս չարագուշակ կանխատեսումների՝ քննարկումն անցավ կառուցողական մթնոլորտում և արդյունավետ էր։ Առանցքային հարցերից մի քանիսի շուրջ կոնսենսուս ձեռք բերվեց։
Քանի որ փաթեթը մեծ կարևորություն ունի և հարցերն ու առաջարկները շատ էին, առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի համաձայնությամբ որոշեցինք քվեարկությունը հետաձգել մինչև 2 ամիս ժամկետում։
Սա մեզ հնարավորություն կտա ավելի հանգիստ, աշխատանքային ռեժիմում ի մի բերել ու մշակել բոլոր առաջարկները, քննարկել այն հարցերը, որ չհասցրեցինք, ու հանձնաժողովի հաջորդ նիստում ավելի էֆեկտիվ շարունակել մեր աշխատանքն ու որոշում կայացնել։
Կփորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետում նախապատրաստական մասն ավարտել, և նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի որոշում ունենալ մինչև նոյեմբերի վերջ։

Выводы из обсуждений антитабачного закона: Бабкен Тунян
Депутат Национального собрания от фракции «Мой шаг», председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян написал на своей странице в фейсбук:
«На заседании постоянной комиссии НС по экономическим вопросам сегодня обсудили пакет законопроекта Правительства «Об уменьшении и предотвращении ущерба для здоровья вследствие употребления табачной продукции и их заменителей» и прилагаемых проектов.
Вопреки злобным прогнозам, обсуждение прошло в конструктивной атмосфере и было эффективным. Был достигнут консенсус по нескольким ключевым вопросам.
Поскольку пакет очень важен и вопросов и предложений было много, с согласия министра здравоохранения Арсена Торосяна мы решили отложить голосование сроком на 2 месяца.
Это даст нам возможность подытожить и проработать все предложения в более спокойном, рабочем режиме, обсудить те вопросы, которые не успели обсудить, и на следующем заседании комиссии продолжить нашу работу более эффективно и принять решение.
Мы попытаемся в максимально сжатые сроки завершить подготовительную часть, и получить решение комиссии о проекте до конца ноября.