Բազմաթիվ երկրներ հիմա ավելի ազատ կսկսեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը․ Հովսեփ Խուրշուդյան (տեսանյութ)
«Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում խոսելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման մասին՝ ասաց, որ Նահանգները նախկինում մի քանի անգամ ճանաչել էր ցեղասպանությունը, նաև նահանգների մակարդակով, իսկ հիմա արդեն Կոնգրեսի մակարդակով «ցեղասպանություն» իրավական ձևակերպումն է տրվել։
«Նաև որոշակի գործոն է Թուրքիայի հետագա քաղաքականությունն այս հարցում ճշգրտելու առումով։ Շատ կարևոր գործոն է, որովհետև Թուրքիան պետք է հասկանա, իսկ մենք հասկանում ենք, որ ԱՄՆ-ի կողմից այս ճանաչումից հետո բազմաթիվ երկրներ, որոնք որ զսպված էին Միացյալ Նահանգների կողմից չճանաչված լինելու հանգամանքով, հիմա ավելի ազատ կսկսեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծեց քաղաքական գործիչը։
Ըստ նրա՝ սրանից արդեն Թուրքիան պետք է հետևություններ անի, և, միգուցե, սա կարող է նրան բերել այն գաղափարին, որ պետք է առերեսվել սեփական պատմության հետ՝ Հայաստանի հետ ուղղակի հարաբերություններ հաստատելու ճանապարհով։ Խուրշուդյանի կարծիքով՝ Ներկայացուցիչների պալատի այս բանաձևի հիման վրա՝ հաջորդ «Ապրիլի 24»-ին Միացյալ Նահանգների նախագահն արդեն կարտաբերի «ցեղասպանություն» բառը։
Կոնգրեսի՝ Վերին պալատի՝ Սենատի կողմից համանման ճանաչման հնարավորության մասով հասարակական գործիչն այն կարծիքին չէ, թե կարող է ավելի բարդ լինել, քանի որ Սենատը ներկայացնում է նահանգները, իսկ այն սենատորները, որոնք ընտրվել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 49 նահանգներից, նաև ինչ-որ իմաստով կաշկանդված են տվյալ նահանգում ընդունված որոշումներով։
Հայոց ցեղասպանության ընդգծված ընկալման համար, ըստ Խուրշուդյանի, կա «եղեռն» բառը, սակայն համահունչ և համարժեք իրավական կարգավիճակ չունի ինչպես Հոլոքոստը (հրեաների ցեղասպանություն – հեղ․)։ «Հենց որ «Եղեռն»-ը որպես ցեղասպանությանը համարժեք կարգավիճակով՝ իրավական առումով, միջազգային իրավունքի շրջանակներում կճանաչվի, ես խնդիր չեմ տեսնում։ Բայց քանի դեռ ճանաչված չէ, շատ ավելի գերադասելի է, որ երկրները ձևակերպման մեջ օգտագործեն «ցեղասպանություն» բառը, որը Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից ընդունված եզր է»,- շեշտեց Հովսեփ Խուրշուդյանը։

Многочисленные страны сейчас начнут более свободно признавать Геноцид армян: Овсеп Хуршудян (видео)
Поддержи А1+!Руководитель Центра поддержки гражданских инициатив “Свободный гражданин” Овсеп Хуршудян, говоря в беседе с “А1+” о признании резолюции, признающей Геноцид армян Палатой представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки, сказал, что Штаты ранее несколько раз признавали геноцид, также на уровне штатов, а сейчас уже на уровне Конгресса дана правовая формулировка «геноцид».
«Это также определенный фактор в плане уточнения дальнейшей политики Турции в этом вопросе. Очень важный фактор, потому что Турция должна понимать, а мы понимаем, что после этого признания со стороны США многочисленные страны, которых сковывало то обстоятельство, что Геноцид армян не был признан Соединенными Штатами, сейчас начнут признавать»,- подчеркнул политический деятель.
По его словам, из этого уже должна делать выводы Турция и, возможно, это может привести ее к той идее, что нужно встать лицом к лицу со своей историей путем установления прямых отношений с Арменией. По мнению Хуршудяна, на основании этой резолюции Палаты представителей, на следующее “24 Апреля” президент Соединенных Штатов уже произнесет слово “геноцид”.
По части возможности подобного признания Верхенй палаты Конгреса – Сената, общественный деятель не считает, что это может быть сложнее, поскольку Сенат представляет штаты, а сенаторы, избранные из 49 штатов, признавших Геноцид армян, также в какой-то мере скованны решениями, принятыми в данном штате.
Для принятого восприятия Геноцида армян, по мнению Хуршудяна, есть слово “ехерн”, однако он не имеет созвучного и равноценного правового статуса, как Холокост (геноцид евреев – авт.). “Как только “Ехерн” в статусе равноценном геноциду статусе, в правовом плане, в рамках международного права будет признан, я не вижу проблемы. Но пока не признан, гораздо предпочтительнее, чтобы страны использовали в формулировках слово “геноцид”, которое является принятым Организацией объединённых наций понятием”, - подчеркнул Овсеп Хуршудян.