Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին, ԱՀՀ նախագահ, Հայաստանի ծառատունկ ծրագրի հիմնադիր Քերոլին Մուգարին, ԱՀՀ տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանին և բժիշկ Դեյվիդ Վեգմանին:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԱՀՀ-ի հետ համագործակցությունը՝ շեշտելով կառույցի ակտիվ դերակատարությունը Արցախի խորհրդարանի արտաքին կապերի ամերիկյան ուղղության համատեքստում: Անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակում ԱՄՆ կոնգրեսականների Արցախ կատարած այցերին և դրանց արդյունքներին: Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծել է նաև Արցախում ԱՄՆ կողմից մարդասիրական ծրագրերի շարունակման և նոր ուղղություններով համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանը ևս անդրադարձել է ԱՄՆ կոնգրեսականների Արցախ կատարած այցերին և համահայկական նշանակության հարցերում նրանց հետևողական աշխատանքին: Նա նաև ԱԺ նախագահին է ներկայացրել ինչպես Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր բանաձևն առաջ մղելու, այնպես էլ Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ իրենց կառույցի կատարած աշխատանքը և հետագա ծրագրերը:
Քննարկվել են արտերկրում գործող հայկական կառույցների համագործակցությանը և Արցախում սպասվող համապետական ընտրություններին վերաբերող թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը:

Ашот Гулян принял делегацию Армянской ассамблеи Америки
Поддержи А1+!23 октября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял сопредседателя Совета попечителей Армянской ассамблеи Америки (ААА) Энтони Барсамяна, председателя ААА, учредителя программы посадки деревьев в Армении Керолин Мугар, регионального директора ААА Арпи Варданян и доктора Дэвида Вегмана.
Спикер высоко оценил сотрудничество с ААА, подчеркнув активную роль структуры в контексте американского направления внешних связей парламента Арцаха.
Была затронута тема визитов конгрессменов США в Арцах в первой декаде октября и их результаты. Глава парламента подчеркнул также и необходимость продолжения в Арцахе гуманитарных программ и совместной работы по новым направлениям. Сопредседатель Совета попечителей Армянской ассамблеи Америки (ААА) Энтони Барсамян также коснулся визитов конгрессменов США в Арцах и их последовательной работы в вопросах общеармянского значения. Он также представил председателю НС работу и дальнейшие программы как по продвижению новой резолюции о признании Геноцида армян, так и по международному признанию Арцаха.
Были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества армянских структур, действующих за рубежом, и предстоящих в Арцахе общегосударственных выборов.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян и заместитель министра иностранных дел Феликс Хачатрян.