68489832_1338020223064822_3335189581636042752_n
«Էլ ի՞նչ պետք է անի բնությունը, որ հասկանանք, որ Հայաստանը մոտենում է, գուցե արդեն մոտեցել է եւ մտել էկոլոգիական ճգնաժամի մեջ»,- ահազանգում է բնապահպան Կարինե Դանիելյանը՝ ընդգծելով Սեւանի ճահճացման եւ յուղոտված արագիլների խնդիրները։
ՀԽ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կարինե Դանիելյանն այս ամենը պայմանավորում է նրանով, որ մեր երկրում բնապահպանական խնդիրներին անդրադառնում են ամենավերջում։
«Չի ինքնամաքրվել Սեւանը, պարզապես հիմա ջրիմուռները հատակ են իջել, եւ քայքայվում են՝ ջրի որակի վրա վատ ազդեցություն թողնելով։ Արագիլները ուղղակի բնության ճիչ է մեր նկատմամբ, որ՝ սա արդյունքն է ձեր գործունեության»,- նշեց Կարինե Դանիելյանը։
ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Էվելինա Ղուկասյանը զարմանում է՝ երբ որեւէ բնապահպանական խնդիր է առաջանում, Գիտությունների ակադեմիային չեն դիմում, մինչդեռ Գիտությունների ակադեմիայում են մասնագետները․
«Կան խնդիրներ, որոնք չպետք է լուծվեն հասարակական կազմակերպությունների մակարդակով, որովհետեւ դրանք հատուկ մասնագիտացում են պահանջում»,-ասաց տիկին Ղուկասյանը՝ հավելելով, որ արագիլների փրկության հարցում նույնպես պետք է մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերել։

68489832_1338020223064822_3335189581636042752_n
«Что еще должна сделать природа, чтобы мы поняли, что Армения приближается, возможно, уже приблизилась и вступила в экологический кризис», - бьет тревогу эколог Карине Даниелян, подчеркивая проблемы заболочивания Севана и замасленных аистов.
Председатель комиссии по экологическим вопросом ОС Карине Даниелян  обуславливает все это тем, что в нашей стране к экологическим проблемам обращаются в самом конце.
«Не самоочистился Севан, просто сейчас водоросли спустились до дна,  и разрушаются, оказывая плохое воздействие на качество воды. Аисты – это просто крик природы по отношению к нам, что это – результат вашей деятельности», - отметила Карине Даниелян.
Директор Института гидроэкологии и рыбоводства НАН Эвелина Гукасян удивляется, котда возникает экологическая проблема, не обращаются в Академию наук, между тем, специалисты находятся именно в Академии наук:
«Есть проблемы, которые не следует решать на уровне общественных организаций, потому что они требуют особой специализации», - сказала госпожа Гукасян, добавив, что в вопросе спасения аистов также нужно проявить профессиональный подход.