Աղբահանության խնդիրը չլուծելու դեպքում քաղաքապետարանի դիմաց ակցիաները կշարունակվեն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի ավագանու անդամ Սոնա Աղեկյանը ոստիկանության կողմից բերման ենթարկվելն ու իրենց խուլիգանության մեջ մեղադրելը ծիծաղել է համարում, քանի որ իրենք ակցիան բացահայտ են իրականացրել և բոլոր լրատվամիջոցներին հորդորել են լուսաբանել այն։
Հիշեցնենք, որ նա եւ մի խումբ քաղաքացիներ նախօրեին ակցիա էին իրականացրել քաղաքապետարանի դիմաց՝ այնտեղ աղբ թափելով։
Նրա կարծիքով՝ քաղաքապետարանը առաջին պատասխանատուն է և պարտավոր է հետևել, որպեսզի «Սանիթեք» ընկերությունը պատշաճ կերպով կատարի աղբահանությունը։ Սակայն «Սանիթեքին» թերացումների պատճառով քաղաքապետարանն անընդհատ տուգանում է, և արդյունքում հարցը չի լուծվում:
«Պատկան մարմինները, առողջապահության համապատասխան մարմինները, պարտավոր են հետևել քաղաքի աղբահանությանը և սանիտարական վիճակին, հետևողական լինելով՝ պարտադրել քաղաքապետարանին։ Սակայն բոլոր մարմինները ցուցաբերում են անգործություն»,- ասում է նա։
«Իրավունքի և արժեքների գերակայություն» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Սարգիս Տեր- Եսայանը խնդրում է ակցիան չպիտակավորել՝ անվանելով նախկին ռեժիմի կողմից ուղղորդված՝ պարզաբանելով, որ ակցիան կազմակերպվել է, քանի որ սոցիալական ցանցերում կուտակված աղբի նկարներով ամեն օր նամակներ են ստացել։
Մասնակիցները նշեցին, որ իրենք հետևողական են լինելու և ամեն օր անդրադառնալու են աղբահանության թեմային: Եթե փոփոխություններ չլինեն, չի բացառվում, որ քաղաքապետարանի դիմաց ակցիաները շարունակվեն։

Если проблема вывоза мусора не будет решена, акции напротив парламента продолжатся (видео)
Член Совета старейшин Еревана Сона Агекян считает свое задержание полицией и обвинение их в хулиганстве смешным, поскольку они явно провели акцию и призвали все СМИ осветить ее.
Напомним, что она и группа граждан накануне провели акцию напротив мэрии, выбросив там мусор.
Она считает, что мэрия – в первую очередь ответственна и обязана следить, чтобы компания “Санитек” надлежащим образом производила вывоз мусора. Однако из-за ошибок “Санитека” мэрия постоянно штрафует, и в результате вопрос не решается.
«Надлежащие органы, соответствующие органы здравоохранения обязаны следить за вывозом мусора и санитарным состоянием в городе, будучи последовательными, обязать мэрию. Однако все органы проявляют бездействие»,- говорит она.
Председатель правозащитной организации  «Верховенство права и ценностей» Саркис Тер-Есаян просит не маркировать акцию, называя направленной прежним режим, пояснив, что акция была организована, потому что они ежедневно получали сообщения в соцсетях с изображениями скопленного мусора.
Участники отметили, что они будут последовательными и ежедневно будут обращаться к теме вывоза мусора. Если не будет изменений, не исключено, что акции напротив мэрии продолжатся.