Ռոբերտ Քոչարյանի եւ ՌԴ դեսպանի հանդիպումը հատուկ քննության առարկա չի կարող դառնալ. ԱԳՆ փոխնախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌոբերտ Քոչարյանի եւ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի՝ նախօրեին կայացած հանդիպումը ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից դատապարտելի եւ հատուկ քննության առարկա չի կարող դառնալ: Այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողվի նիստի ժամանակ ասաց ԱԳ փոխնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
Վերջինս հետաքրքրվեց՝ արդյոք ՀՀ ԱԳՆ տեղյա՞կ է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ օրերս կայացած հանդիպման բովանդակության մասին, քանի որ հաջորդ օրը եղավ նաեւ պաշտոնական պարզաբանում:
Պատգամավորը փորձեց հասկանալ, թե կառավարության, մասնավորապես՝ Արտաքին հարաբերությունների գերատեսչության համար խնդի՞ր է Մարտի մեկի ոճրագործության մեջ մեղադրվող անձի եւ մեր բարեկամ, դաշնակից երկրի դեսպանի երկժամյա հանդիպման փաստը եւ բովանդակությունը, եւ ինչո՞ւ մինչեւ հիմա դեսպանը չի կանչվել նախարարություն՝ պարզաբանումների համար:
«Դիվանագիտական արարողակարգի եւ նորմերի շրջանակներում դեսպանը որեւիցե սխալ արարք չի գործել, այն չի կարող դատապարտելի եւ հատուկ քննության առարկա դառնալ մեր գերատեսչության կողմից: Դիվանագիտական արարողակարգի առումով, նույնիսկ քննության մեջ գտնվող անձի առումով մենք առարկություն, հայտարարություն չենք կարող անել»,-պարզաբանեց ԱԳ փոխնախարարը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն էլ հավելեց, որ իր համար այդ հանդիպումը տարակուսելի է եւ ընդունելի չէ:

Встреча Роберта Кочаряна и посла РФ не может стать предметом особого расследования: Замминистра МИД
Состоявшаяся накануне встреча Роберта Кочаряна и посла РФ в РА Сергея Копиркина не может стать осуждаемым МИД-ом РА и предметом особого расследования. Сегодня на заседании постоянной комиссии по внешним сношения НС сказал замминистра ИД Григор Ованнисян, отвечая на вопрос депутата от фракции “Светлая Армения” Армана Бабаджаняна.
Последний заинтересовался, знает ли МИД РА о содержании состоявшейся на днях встречи между послом РФ в РА и Робертом Кочаряном, поскольку на следующий день имело место и официальное разъяснение.
Депутат попытался понять, является ли для правительства, в частности для ведомства по внешним сношениям факт и содержание двухчасовой встречи между лицом, обвиняемым в злодеяниях Первого марта и посла нашей дружественной, союзнической страны, и почему до сих пор посол не был вызван в министерство для разъяснений.
“В рамках дипломатического церемониала и норм посол не сделал ничего неправильного, это не может стать предосудительным и предметом особого расследования со стороны нашего ведомства. В плане дипломатического церемониала, даже в плане лица, находящегося под следствием мы не можем возражать, делать заявления”, - пояснил замминистра ИД.
Председатель постоянной комиссии по внешним сношениям НС Рубен Рубинян добавил, что для него эта встреча странна и неприемлема.