Արագած գյուղի բնակիչները վաղը ճանապարհ կփակեն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրագածոտնի մարզի Արագած գյուղի բնակիչները հնարավոր է վաղը՝ հունիսի 6-ին ճանապարհ փակեն։ Պատճառը գյուղի ոռոգման ջրի մատակարար հանդիսացող Գեղարոտ գետի վրագործող 2 փոքր ՀԷԿ-երի պատճառով առաջացող խնդիրներն են։ Մասնավորապես՝ ջրի աղտոտումը։
«ԳԵՍ-երը, երբ դրեցին, ջուրը 5 րոպե հետո միանգամից լցվում էր գյուղի մեջ։ Ջրի մեջ ծանր մետաղներ կան, ինչ ասես կա ջրի մեջ ու բնությունը չորացնում է, ցորենից սկսած՝ ծառերով վերջացրած»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արբակ Գասպարյանը։
Գյուղի բնակիչները խնդրի առնչությամբ 1 ամիս առաջ դիմել են նաև Ազգային ժողովի Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանին։ Արբակ Գասպարյանի խոսքով, դեռ այն ժամանակ են ցանկացել ճանապարհ փակել, բայց լսելով Վարազդատ Կարապետյանին, որոշել են հարցի լուծումը գտնել օրինական ճանապարհով։
«2 անգամ եկան ԳԵՍ-երից անալիզ վերցնելու։ Եթե ջրի թթվայնությունը մոտ 7%-ից պակաս լինի, ապա այն ոռոգման ենթակա ջուր չի։ Պետք է թթվայնությունը դրանից բաձր լինի։ Իսկ մենք տեղում՝ գետից թափվող ջրի ցանկացած հատվածից վերցրեցիք 4%-ից չի անցել»,- պարզաբանեց Արբակ Գասպարյանը։
Արագածի բնակիչները վաղն առավոտյան՝ 08։30-ից կհավաքվեն և բողոքի ակցիա կիրականացնեն։ Արբակ Գասպարյանն ասաց, որ չի բացառում, որ ճանապարհ փակեն։
«Մենք չենք ուզում դրան գնալ, բայց ճանապարհ փակելը առիթ է, որպեսզի մարդկանց հետ հանդիպենք։ Հարցի լուծում չկա, չգիտենք ինչպես հարցը լուծենք»,- եզրափակեց Արբակ Գասպարյանը։

Жители села Арагац завтра перекроют дорогу
Жители села Арагац Арагацотнской области, возможно, завтра, 6-го июня перекроют дорогу. Причина – проблемы, возникающие из-за 2 малых ГЭС, действующих на реке Гегарот, являющейся поставщиков оросительной воды села. В частности – загрязнение воды.
«Когда поставили ГЭС, вода через 5 минут сразу льется в деревню. В воде есть тяжелые металлы, чего только нет в воде и природа высыхает, начиная с пшеницы, кончая деревьями”, - сказал в беседе с “А1+” Арбак Гаспарян.
По поводу этой проблемы жители села 1 месяц назад обратились также к председателю постоянной комиссии Национального собрания по Территориальному урегулированию, местному самоуправлению, сельскому хозяйствую и экологии Вараздату Карапетяну. По словам Арбака Гаспаряна, еще тогда они хотели перекрыть дорогу, но послушав Вараздата Карапетяна, решили найти решение вопроса законным путем.
«2 раза пришли брать анализы с ГЭС. Если кислотность воды ниже приблизительно на 7%, то это вода не пригодна к орошению. Кислотность должна быть выше. А мы на месте  из любого участка воды брали – не превышало 4%», - пояснил Арбак Гаспарян.
Жители Арагаца завтра утром с 08:30 соберутся и проведут акцию протеста. Арбак Гаспарян сказал, что не исключает, что перекроют дорогу.
“Мы не хотим идти на это, но перекрытие дороги  - это повод, чтобы встретиться с людьми. Нет решения проблемы, не знаем, как решить проблему”, - заключил Арбак Гаспарян.