Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ գործակցությունն արժեքավոր է. ՀՀ վարչապետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Հոսեյն Սամիեիին:
Վարչապետը կարևորել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու տնտեսության ոլորտում բարեփոխումներին ԱՄՀ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարության առաջնահերթություններից է հարկային ոլորտում բարեփոխումների իրականացումը, որոնք միտված են հարկային քաղաքականության պարզեցմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների խթանմանը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է տնտեսության ոլորտում կառուցվածքային փոփոխությունները, որոնց լոկոմոտիվը կլինի բարձր տեխնոլոգիական արտադրությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը կնպաստի Հայաստանում տնտեսության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին: Հոսեյն Սամիեին հավելել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը՝ բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով և շահագրգռված է արդյունավետ ծրագրերի իրականացմամբ:

Сотрудничество с Международным валютным фондом ценно: премьер РА (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял главу армянской миссии Международного валютного фонда в Республике Армения Хосейна Самиеи.
Премьер-министр отметил важность эффективного сотрудничества с Международным валютным фондом и постоянную поддержку, оказываемую МВФ реформам в сфере экономике. Никол Пашинян подчеркнул, что в числе приоритетах правительства осуществление реформ в налоговой отрасли, нацеленных на упрощение налоговой политики, улучшение бизнес-среды, стимулирование инвестиций. По словам главы исполнительного органа, цель правительства – структурные реформы в экономической отрасли, локомотивов которых будет высокотехнологическое производство, сфера информационных технологий.
Глава армянской миссии МВФ выразил убеждение, что совместная работа будет способствовать проводимым в сфере экономике в Армении. Хосейн Самиеи добавил, что ВМФ готов продолжать поддержку правительству РА, с целью продвижения реформ, и заинтересован в эффективной реализации программ.
Собеседники обменялись идеями по ряду вопросов, находящихся на повестке дня двухстороннего сотрудничества.