«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միտված է տնտեսական փոխկապակցվածության և հարևան երկրների միջև երկխոսության խթանմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 29-ին Հռոմում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մասնակցել է «Իտալիա-Կենտրոնական Ասիա» նախարարական երրորդ համաժողովին:
ԱԳ նախարարի տեղակալը, շնորհակալություն հայտնելով իտալական կողմին «Հաղորդակցություններ» խորագրով նստաշրջանին Հայաստանին հրավիրելու համար, ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա սկզբունքները՝ ընդգծելով, որ նախագիծը կարող է համակցվել գլոբալ նախաձեռնություններին։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միտված է տնտեսական փոխկապակցվածության և հարևան երկրների միջև երկխոսության խթանմանը՝ հարգելով պետությունների ինքնիշխանության և հավասարության, իրավազորության ու փոխադարձության սկզբունքները։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումներին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության խթանմանն ուղղված Հայաստանի կառավարության ջանքերի առանցքային մասն է։

Проект «Перекрёсток мира» направлен на содействие экономической взаимосвязанности и диалогу между соседними странами
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 29 мая принял участие в III министерской конференции “Италия - Центральная Азия”, проходящей в Риме. Об этом сообщает МИД РА.
Паруйр Ованнисян, поблагодарив итальянскую сторону за приглашение, на сессии “Коммуникации” представил разработанный правительством РА проект “Перекресток мира” и его принципы, подчеркнув, что проект может быть объединен с другими глобальными инициативами.
Он отметил, что проект “Перекресток мира” направлен на содействие экономической взаимосвязанности и диалогу между соседними странами, уважение суверенитета государств и принципов равенства, юрисдикции и взаимности.
Касаясь текущих геополитических событий на Южном Кавказе, заместитель министра иностранных дел отметил, что проект “Перекресток мира” является ключевой частью усилий правительства Армении по содействию миру и стабильности в регионе.