Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Խաչատուրյանը մասնավորապես ասել է. «Ուրախ եմ Ձեզ և Ձեր գլխավորած պատվիրակությանը ողջունել նախագահական նստավայրում: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում անձամբ Ձեր և Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը Հայաստանին այս դժվարին ժամանակներում: Մեծապես զգացված ենք այն աջակցությունից, որ ցուցաբերվում է Ձեր կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը:
Մեր երկրների հարաբերություններում շատ գնահատված է հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցությունը»:
Կլոդ Վիզլերն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Մեր հարաբերությունները բավական երկար պատմություն ունեն, մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականից, որոնք արդեն 30 տարուց ավելի են ձգվում: Մենք շատ լավ համագործակցել ենք խորհրդարանական մակարդակում, ձևավորվել է լավ բարեկամական խումբ, որն արդյունավետ աշխատում է:
Փոխայցեր ենք ունեցել նույնիսկ գործադիր իշխանության մակարդակով: Ձեր արտգործնախարարը Լյուքսեմբուրգ էր այցելել մի քանի ամիս առաջ և մենք շատ լավ քննարկում ունեցանք նրա հետ: Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանում մենք հաճախ ենք խոսում Հայաստանի մասին, քանի որ Հայաստանը կարևոր երկիր է մեզ համար»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության հարթակում առկա սերտ համագործակցության օրակարգային հարցեր:
Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել երկու երկրների հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր դերակատարությունը և պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ գործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչի կապակցությամբ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանն անշեղորեն շարժվում է ժողովրդավարության ինստիտուտների և արժեքների կայացման և ամրապնդման ուղիով:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրողություններին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հստակ դիրքորոշումը հասնել կայուն և տևական խաղաղության և բոլոր հարևանների հետ առանց նախապայմանների կարգավորված և բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման և զարգացման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Ваагн Хачатурян принял делегацию, возглавляемую Клодом Визлером (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с председателем Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург Клодом Визлером.
Приветствуя гостей, Ваагн Хачатурян отметил: “Рад приветствовать Вас и возглавляемую Вами делегацию в президентской резиденции. Мы высоко ценим Вашу поддержку и поддержку Люксембурга Армении в эти трудные времена. Мы глубоко тронуты вашей поддержкой Республики Армения.
В отношениях между нашими странами важное значение имеет межпарламентское сотрудничество”.
Клод Визлер поблагодарил за теплый прием и отметил: “Наши отношения имеют давнюю историю, дипломатические отношения между нашими странами установлены с 1992 года и продолжаются уже более 30 лет. Мы очень хорошо сотрудничали на парламентском уровне, сформировалась хорошая группа дружбы, которая эффективно работает.
У нас были взаимные визиты даже на уровне исполнительной власти. Ваш министр иностранных дел посетил Люксембург несколько месяцев назад, и мы провели с ним очень хорошую беседу. В парламенте Люксембурга мы часто говорим об Армении, потому что Армения важная для нас страна”.
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки тесного сотрудничества между Арменией и Люксембургом как на двусторонней основе, так и на платформе Евросоюза.
Стороны высоко оценили важную роль парламентской дипломатии в отношениях между двумя странами и активное сотрудничество парламентских групп дружбы.
Были затронуты демократические реформы, осуществленные в Армении за последние годы, в связи с чем президент подчеркнул, что Армения неуклонно движется по пути становления и укрепления демократических институтов и ценностей.
Коснувшись региональных реалий, президент Ваагн Хачатурян подтвердил четкую позицию Республики Армения по достижению стабильного и прочного мира и формированию урегулированных и добрососедских отношений со всеми соседями без предварительных условий.
В ходе встречи президент Республики Армения наградил председателя Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург Клода Визлера Медалью признательности за значительный вклад в укрепление и развитие дружественных связей между Арменией и Люксембургом, а также защиту гуманитарных ценности.