Փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը և վերադարձնել հոտը՝ այդ կերպ խախտելով սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները․ ՀՀ ԱԱԾ
ՀՀ ԱԱԾ հայտարարությունը․
Ի լրումն 2024 թվականի ապրիլի 10-ի հաղորդագրության
2024 թվականի ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի «Ներքին Խնձորեսկ» հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ իրականացված ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, նշված հատվածում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող վերակարգի ավագ Յ.Ք-ն, տեղեկանալով հովվի և նրա հոտի կողմից մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու և հովվի կողմից Հայաստանի տարածք վերադառնալու հանգամանքի մասին, վերջինիս և վերակարգի մեջ գտնվող սահմանապահ ծառայողների հետ փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը և վերադարձնել հոտը՝ այդ կերպ խախտելով սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները, որն անզգուշությամբ պատճառել է էական վնաս, այն է՝ նշված սահմանապահ հատվածում սկսվել է անհարկի հրաձգություն, ակնհայտ վտանգի է ենթարկվել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, նկարագրված գործողություններն առաջացրել են պետության անվտանգության համար սպառնալիք, ինչպես նաև պետական սահմանի նշված հատվածում պատշաճ հսկողության բացակայության վիճակ:
Միջադեպի արդյունքում վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայող: Ափսոսանք հայտնելով կատարվածի կապակցությամբ՝ միևնույն ժամանակ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվել ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ զինծառայողների կողմից սահմանապահ գործառույթ իրականացնելիս սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները խստագույնս պահպանելու և նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով:
Ծառայողական քննության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները բացահայտելու, մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Ներքին Խնձորեսկ հատվածում միջադեպ է տեղի ունեցել: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելիս հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում: Իրադրության բերումով երկու կողմերի սահմանապահների կողմից հրաձգություն է տեղի ունեցել:

Попытались пересечь государственную границу РА и вернуть стадо, нарушив тем самым правила пограничной службы: СНБ РА
Служба национальной безопасности Республики Армения распространила сообщение относительно инцидента, произошедшего 10 апреля на государственной границе Армения-Азербайджан.
«В результате служебного расследования, проведенного 10 апреля 2024 года, в связи с инцидентом на участке «Неркин Хндзореск» государственной границы Армения-Азербайджан, установлено, что старший по званию военнослужащий срочной службы N-ской воинской части СНБ РА, несущий пограничную службу на указанном участке, узнав о том, что пастух со своим стадом заблудился и попал на территорию Азербайджана, затем пастух вернулся на территорию Армении, вместе с пастухом и другими пограничниками попытался пересечь государственную границу РА и вернуть стадо, нарушив тем самым правила пограничной службы, что по неосторожности причинило значительный ущерб, то есть на указанной пограничной территории началась стрельба. Жизнь и здоровье людей подверглись опасности, описываемые действия повлекли угрозу безопасности государства, а также обозначили отсутствие надлежащего контроля на указанном участке государственной границы.
В результате инцидента пострадал военнослужащий Государственной пограничной службы Азербайджана. Выразив сожаление по поводу произошедшего, были приняты соответствующие меры по строгому соблюдению правил несения пограничной службы при исполнении пограничных обязанностей и исключению подобных случаев.
По результатам служебного расследования о преступлении, предусмотренном соответствующей статьей Уголовного кодекса Республики Армения, в Следственный комитет Республики Армения был представлен соответствующий протокол, возбуждено уголовное дело.
10 апреля Служба национальной безопасности РА распространила заявление относительно инцидента, произошедшего 10 апреля на государственной границе Армения-Азербайджан.