ԱՄՆ-ն զգուշացնում է, որ հռետորաբանության սրում կամ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողություններ չլինեն․ Միլլեր
Միացյալ Նահանգները զգուշացնում է և շարունակելու է զգուշացնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հռետորաբանության սրում կամ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ռազմական գործողություններ չլինեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք շաբաթվա վերջում տեսանք Ադրբեջանի կառավարության հայտարարությունը: Նշեմ, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը երեկ հայտարարեց, որ չնայած այդ հայտարարություններին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին հանդարտ և հանգիստ է եղել, զորքերի և հրետանու արտասովոր տեղաշարժեր չկան»,- հիշեցրել է Միլլերն՝ ի պատասխան ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին, թե հայկական զինված ուժերն իբր տեղաշարժեր են իրականացնում և զինտեխնիկա են կուտակում սահմանին։
Մեթյու Միլլերը հավելել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է խրախուսել տարածաշրջանում արդար և արժանապատիվ խաղաղության պայմանների ստեղծումը, որտեղ հարգվում են բոլորի իրավունքները։
«Եվ ինչպես դուք բազմիցս լսել եք ինձ այս ամբիոնից, կայուն խաղաղություն ապահովելու միակ ճանապարհը բանակցությունների սեղանն է»,- եզրափակել է խոսնակն՝ ընդգծելով, որ իրավիճակի սրումը չի բխում ո′չ Հայաստանի, ո′չ էլ Ադրբեջանի շահերից։
Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկատվություն է տարածում, թե հայկական զինված ուժերն Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղաշարժեր են իրականացնում։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այդ հայտարարությունները հերքել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունը ևս հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, թե հայկական զինված ուժերը իբր տեղաշարժեր են իրականացնում սահմանին։

США предостерегают от эскалации риторики и военных действий на армяно- азербайджанской границе: Мэтью Миллер
Соединенные Штаты предостерегают и продолжат предостерегать от эскалации риторики и военных действий между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы видели заявление правительства Азербайджана, сделанное в конце недели. Должен отметить, что наблюдательная миссия ЕС вчера заявила, что, несмотря на эти заявления, на армяно-азербайджанской границе было спокойно, не было никаких необычных перемещений войск и артиллерии», - напомнил Миллер в ответ на заявления азербайджанской стороны о том, что армянские вооруженные силы якобы осуществляют передвижения и накапливают военную технику на границе.
Мэтью Миллер добавил, что Соединенные Штаты продолжают поощрять создание справедливых и достойных мирных условий в регионе, при которых будит соблюдены права всех.
«И, как вы неоднократно слышали от меня с этой трибуны, единственный способ обеспечить стабильный мир - это сесть за стол переговоров», - заключил спикер, подчеркнув, что обострение ситуации не отвечает интересам ни Армении, ни Азербайджана.
В последние дни министерство обороны Азербайджана распространило информацию о том, что армянские Вооруженные силы осуществляют передвижения на границе с Азербайджаном. Министерство обороны Армении опровергло  эти заявления МО Азербайджана.
Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении также опровергла распространенное минобороны Азербайджана сообщение о том, что Вооруженные силы Армении якобы осуществляют передвижения на границе.