Պաշտպանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում մարտի 5-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
Պաշտպանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ կատարել անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին, որոնց ընթացքում ստացվել են քաղաքացիական անձանց շրջանում մահվան, խոշտանգումների, մարմինների անարգման, անդամախեղման և վատ վերաբերմունքի՝ միջազգային իրավունքով արգելված այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ։ Նշված տեղեկությունները ներառվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որը տեղեկությունների իսկությունն ապացուցող խորհրդապահական հատվածով Պաշտպանի կողմից ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, Անահիտ Մանասյանն անդրադարձ է կատարել կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը, Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացնելու անհրաժեշտությանը, կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագրի իրականացման մանրամասներին, այդ թվում՝ Օվիեդոյի կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացնելու հարցին:
Պաշտպանը ներկայացրել է խտրականության, անհանդուրժողականության, ատելության խոսքի դեմ պայքարի, հավաքների ազատության իրավունքի և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը բարձր են գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Պաշտպանի աշխատակազմի և Եվրոպայի Խորհրդի միջև ձևավորված երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության մակարդակը և նախանշել փոխգործակցությունն ընդլայնելու ուղղությունները:

Омбудсмен представила генеральному секретарю СЕ вопросы, связанные с защитой прав вынужденных переселенцев из НК
Поддержи А1+!Омбудсмен Армении Анаит Манасян 5 марта в рамках своего рабочего визита в Страсбург встретилась с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
Омбудсмен представила вопросы защиты прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, коснулась работ по сбору фактов Офиса ЗПЧ. В результате сбора фактов были получены данные о случаях убийств и пыток мирных жителей, нанесении увечий и жестоком обращении, о надругательстве над телами погибших и о других действиях, запрещенных международным правом. Данные сведения, с консультативным разделом, подтверждающим подлинность информации, были включены во внеочередной доклад Защитника прав человека, который был представлен международным организациям и субъектам с мандатом по защите прав человека.
В ходе встречи, среди прочего, Анаит Манасян коснулась и вопросов защиты прав женщин, предотвращения домашнего насилия, ратификации Стамбульской конвенции, деталей программы защиты прав человека в сфере биомедицины, в том числе и ратификации Арменией Конвенции Овьедо.
ЗПЧ представила работы, проводимые в сфере дискриминации, нетерпимости, борьбы с разжиганием ненависти, права на свободу собраний и ряда других областей.
Стороны высоко оценили уровень долгосрочного и эффективного сотрудничества между Офисом Омбудсмена и Советом Европы в сфере защиты прав человека и наметили направления расширения сотрудничества.