Անահիտ Մանասյանն ու Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերը քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի Իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը, ողջունելով հյուրերին՝ Պաշտպանը բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը: Հատուկ ընդգծվել է «Կոնրադ Ադենաուեր», միջազգային Իրավական Համագործակցության գերմանական (IRZ) հիմնադրամների և ՄԻՊ աշխատակազմի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության և համատեղ իրականացված ծրագրերի կարևորությունը։
Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է Պաշտպանի գործունեության ուղղությունները՝ ընդգծելով ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, հատուկ անդրադարձ է կատարվել անձամբ Պաշտպանի և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին։
Փաստագրված տեղեկություններն ամփոփվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որն իսկությունն ապացուցող խորհրդապահական հատվածով Պաշտպանի կողմից ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին։ Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության քաղաքականությանը։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, քննարկվել են Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացնելու անհրաժեշտությանը, կալանքի ինստիտուտի կիրառմանը, ոստիկանության բարեփոխումների կարևորությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանին ջերմ ընդունելության և արդյունավետ քննարկման համար՝ կարևորելով Պաշտպանի հաստատության գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։

Анаит Манасян и Элизабет Винкельмайер-Беккер обсудили вопросы, связанные с защитой прав вынужденных переселенцев из НК
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян приняла делегацию во главе с председателем Комиссии Бундестага Германии по правовым вопросам Элизабет Винкельмайер-Беккер.
Приветствуя гостей, Манасян высоко оценила двустороннее сотрудничество в сфере защиты прав человека. Особо была подчеркнута важность эффективного сотрудничества и совместно реализуемых программ с фондом “Конрад Аденауэр”, Немецким фондом международного правового сотрудничества (IRZ).
Анаит Манасян представила направления деятельности омбудсмена, особо отметив работу, проводимую в рамках борьбы с языком ненависти, атмосферой нетерпимости, дискриминации и по ряду других направлений.
В рамках встречи были обсуждены вопросы, связанные с защитой прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, особое внимание было уделено деятельности г-жи Манасян и аппарата омбудсмена по сбору фактов.
Документированная информация была обобщена во внеочередном отчете защитника прав человека, который был представлен омбудсменом международным организациям и субъектам с мандатом защиты права человека. Анаит Манасян также коснулась проводимой Азербайджаном армянофобской политики.
В ходе встречи, среди прочего, был обсужден ряд вопросов, связанных с необходимостью ратификации Стамбульской конвенции, применением института задержания, а также реформами в полиции.
Элизабет Винкельмайер-Беккер, в свою очередь, поблагодарила омбудсмена за теплый прием и плодотворную дискуссию, подчеркнув важность деятельности института омбудсмена в укреплении надлежащей системы защиты прав человека.