Արարատ Միրզոյանը ԿԽՄԿ նախագահի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի կարևորությունը (տեսանյութ)
Փետրվարի 26-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարի սեպտեմբերին ռազմական հարձակման և իրականացված էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանվածների կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն առնչվող հարցերը և հումանիտար բնույթի հարցերի շուրջ ԿԽՄԿ հետ համագործակցության շրջանակը:
Նախարար Միրզոյանը մասնավորապես ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի, ինչպես նաև անհետ կորածների և բռնի անհետացած անձանց ճակատագրերի բացահայտման կարևորությունը՝ վերահաստատելով հայկական կողմի հրապարակայնորեն հայտնած պատրաստակամությունը խնդրո շուրջ համագործակցության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին և տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին:

Арарат Мирзоян подчеркнул важность возвращения удерживаемых в Азербайджане лиц на встрече с президентом МККК (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 26 февраля в Женеве провел встречу с президентом Международного комитета Красного Креста Мирьяны Сполярич-Эггером.
Обсуждались вопросы, связанные с удовлетворением нужд и прав вынужденных переселенцев в результате военного нападения и этнических чисток, проведенных Азербайджаном в Нагорном Карабахе в сентябре прошлого года, а также были затронуты рамки сотрудничества с МККК по гуманитарным вопросам.
Министр Мирзоян подчеркнул важность возвращения удерживаемых в Азербайджане лиц, а также раскрытия судеб пропавших без вести и насильственно исчезнувших лиц, подтвердив готовность армянской стороны к сотрудничеству в этом вопросе.
В ходе встречи были также обсуждены текущая ситуация в сфере безопасности на Южном Кавказе и усилия Армении по установлению мира и стабильности в регионе.