Բրյուսելում երկու շվեդ է սպանվել, Բելգիա-Շվեդիա ֆուտբոլային խաղը դադարեցվել է
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲրյուսելի կենտրոնում երեկ երեկոյան անհայտ անձը հրազենով երկու շվեդների է սպանել, ինչից հետո ֆուտբոլի Եվրո-2024-ի ընտրական մրցաշարի Բելգիա-Շվեդիա հանդիպումը դադարեցվել է առաջին խաղակեսից հետո, երբ հաշիվը 1:1 էր:
Ոստիկանության տվյալներով՝ հարձակվող դեպքի վայր է ժամանել մոպեդով, նրա հագին նարնջագույն բաճկոն է եղել։ Հնարավոր է՝ տղամարդը կրակ է բացել Կալաշնիկովի ինքնաձիգից։
Հրաձգության պահին հանցագործը բղավել է «Ալլահ աքբար», իսկ հարձակումից հետո փախուստի է դիմել։ Այս պահին ոստիկանությունը շարունակում է որոնումները։
Associated Press լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ բելգիական իշխանությունները շուրջ 35 հազար ֆուտբոլասերներին մի քանի ժամ թույլ չեն տվել դուրս գալ մարզադաշտից՝ անվտանգության նկատառումներով:
Բելգիացի իրավապահները հայտնել են, որ քննությունը կենտրոնացել է կատարվածի «հնարավոր ահաբեկչական շարժառիթների վրա», երբ սոցիալական ցանցերում պատասխանատվությունը ստանձնելու մասին հաղորդագրություն է տարածվել:
«Այդ անձը պնդում է, որ իրեն ոգեշնչել է «Իսլամական պետություն»-ը: Զոհերի ազգությամբ շվեդ լինելն է առաջ քաշվել որպես հնարավոր շարժառիթ», - ասել է Բելգիայի դաշնային դատախազության խոսնակը:

Двое шведов погибли в результате стрельбы в Брюсселе, футбольный матч Бельгия- Швеция был приостановлен
В результате стрельбы в центре Брюсселя поздним вечером 16 октября два человека были убиты, еще один получил ранение. После совершения этого акта, исполнитель опубликовал в Интернете видеозапись, в которой заявил, что он член террористической группировки ИГИЛ.
Стрелявший убежал, а футбольный матч между Бельгией и Швецией был остановлен после первого тайма. Бельгия подняла угрозу терроризма в стране на самый высокий уровень.
Двое убитых – граждане Швеции, они были одеты в футболки шведской футбольной команды, ранение получил водитель такси. По мнению федерального прокурора Бельгии, возможным мотивом нападения могло быть то, что жертвы были шведами.
Более 35 000 болельщиков оставались на стадионе до тех пор, пока около полуночи началась их эвакуация. По данным The Guardian, полиция приняла особые меры безопасности для шведов, сопроводив их в аэропорт.
В видеозаписи, опубликованной в социальных сетях, подозреваемый заявил, что он «воин Аллаха».
Премьер-министр Бельгии Александр де Кро выразил соболезнования премьер-министру Швеции в связи с убийством граждан этой страны в Брюсселе.
Президент Франции Эммануэль Макрон, находившийся с визитом в Албании во время нападения, отметил: «Европа в шоке».