Ֆրանսիան 7 մլն եվրո կտրամադրի ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների, բժշկական սարքավորումներ և պարագաներ՝ պայթյունից տուժածների համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն այսօր հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինիի հետ։
Անդրադառնալով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցությանն ուղղված աշխատանքներին՝ նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից իրականացվող քայլերը։ Նախարարը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերը՝ դժվարին իրավիճակներում Հայաստանի կողքին լինելու և անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու համար։
Դեսպան Դըկոտինին ևս, ընդգծելով հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման կարևորությունը, նախարարին հայտնել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը՝ գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, որոշում է կայացրել 7 մլն եվրո տրամադրել՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական կարիքների հաղթահարման նպատակով։
Դեսպանի խոսքով՝ ֆրանսիական կողմը պատրաստվում է նաև ՀՀ ուղարկել բժշկական պարագաներով և սարքավորումներով բեռնված օդանավ՝ ԼՂ-ում բենզալցակայանի պայթյունից տուժած անձանց առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ համագործակցությունը՝ սոցիալական պաշտպանության ոլորտում առկա հիմնախնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:

Франция предоставит 7 млн евро, медоборудование и средства для помощи вынужденным переселенцам из НК
Поддержи А1+!Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян 26 сентября встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи.
Коснувшись работы, направленной на поддержку вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, министр Нарек Мкртчян представил реализуемые министерством труда и социальных вопросов шаги. Министр высоко оценил роль Франции за то, что поддерживает Армению в трудных ситуациях, а также оказала необходимую помощь.
Подчеркнув важность преодоления гуманитарного кризиса, посол Декотиньи сообщил министру, что правительство Франции в сотрудничестве с партнерскими организациями приняло решение предоставить 7 млн евро для удовлетворения социальных потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
По словам посла, французская сторона также готовится отправить в Армению самолет с медикаментами и оборудованием для оказания первой помощи пострадавшим от взрыва на складе топлива в Нагорном Карабахе.
По итогам встречи стороны выразили готовность продолжить активное сотрудничество в направлении урегулирования существующих проблем в сфере социальной защиты.