Ճապոնիայի կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական խնդիրներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախարար Մկրտչյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախարարության կողմից ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության, ինչպես նաև վերջիններիս սոցիալական խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նարեկ Մկրտչյանն անդրադարձել է նախարարության և ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի կողմից իրականացվող աշխատանքներին՝ այս համատեքստում կարևորելով միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության դերը։ Նախարարը նշել է, որ գործընկեր կազմակերպությունների հետ նախարարությունը կշարունակի ակտիվ աշխատանքներ իրականացնել տեղահանված անձանց խնդիրների համատեղ կարգավորման նպատակով։
Մասանորի Ֆուկուշիման վշտակցություն է հայտնել ԼՂ-ում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ և նշել, որ Ճապոնիայի կառավարությունը ևս պատրաստակամ է անհրաժեշտ ջանքեր ներդնել և աջակցել՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ։

Правительство Японии готово помочь вынужденным переселенцам из НК в преодолении их социальных проблем
Поддержи А1+!26 сентября министр труда и социальных вопросов Республики Армения Нарек Мкртчян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии Масанори Фукусима.
На встрече обсуждались вопросы оказания помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха и сотрудничества в решении их социальных проблем.
Нарек Мкртчян представил работы, проводимые министерством и рабочей группой по урегулированию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, подчеркнув роль сотрудничества с международными партнерами. Министр отметил, что министерство совместно с партнерскими организациями продолжит проводить активную работу по совместному решению проблем вынужденных переселенцев.
Масанори Фукусима выразил сожаление по поводу происходящего в Нагорном Карабахе и отметил, что правительство Японии готово приложить необходимые усилия и поддержать людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, в преодолении их социальных проблем.