Եվրահանձնաժողովը կտրամադրի 500 000 եվրո՝ ԼՂ-ում ռազմական գործողություններից տուժած բնակչությանն աջակցելու համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպական հանձնաժողովը կտրամադրի 500 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից տուժած բնակչությանն աջակցելու համար։
Այս մասին Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունը «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ամբողջությամբ․
«Հազարավոր մարդիկ, բռնությունից փախչելով, այժմ տեղահանված են և օգնության կարիք ունեն: ԵՄ մարդասիրական աջակցությունը դրամական օգնության միջոցով կօգնի տուժածներին հոգալ իրենց հիմնական կարիքները՝ միաժամանակ տրամադրելով ապաստան և հոգեբանական ու սոցիալական աջակցություն:
Այս արտահերթ ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի լրումն 1,17 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնությանը, որը ԵՄ-ն հատկացրել էր այս տարվա սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով:
Ընդգծելով մարդասիրական օգնության հասանելիության կարևորությունը՝ Ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը լուրջ հետևանքներ է ունեցել խաղաղ բնակչության վրա։ Ի պատասխան՝ ԵՄ-ն տրամադրում է լրացուցիչ 500 000 եվրո՝ որպես շտապ մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով: Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին տեղում և պատրաստ ենք ավելի շատ օգնություն առաջարկել։ Թեև ԵՄ-ն ողջունում է հրադադարը, ես խստորեն կոչ եմ անում հակամարտության բոլոր կողմերին ապահովել անհապաղ և անարգել մուտք մարդասիրական կազմակերպություններին։ Մենք պետք է համոզվենք, որ մարդասիրական աշխատողները կարող են շտապ օգնություն տրամադրել կարիքի մեջ մարդկանց»:
ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է տեղում հումանիտար աշխատանք կատարող իր գործընկերների հետ և պատրաստ է լուծել առաջացող մարդասիրական կարիքները հետագա էսկալացիայի դեպքում։
2020թ․ հակամարտության լայնածավալ սրացումից ի վեր՝ ԵՄ-ն ավելի քան 21 միլիոն եվրոյի աջակցություն է տրամադրել Հայաստանում և Ադրբեջանում մարդասիրական գործողություններին»։

Еврокомиссия выделит 500 тысяч евро на поддержку населения, пострадавшего от военных действий в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!Европейская комиссия предоставит гуманитарную помощь в размере 500 тысяч евро для поддержки населения, пострадавшего от военных действий в Нагорном Карабахе.
«Арменпресс» представляет заявление Еврокомиссии полностью:
«Тысячи людей, спасающихся от насилия, теперь стали перемещенными лицами и нуждаются в помощи. Гуманитарная помощь ЕС поможет жертвам удовлетворить их основные потребности посредством денежных средств, а также предоставит убежище, психологическую и социальную поддержку.
Это чрезвычайное финансирование предоставляется в дополнение к гуманитарной помощи в размере 1,17 миллиона евро, которую ЕС выделил ранее в этом году для преодоления кризиса в Нагорном Карабахе.
Подчеркнув важность доступа к гуманитарной помощи, комиссар по кризисному управлению Янез Ленарчич заявил: «Эскалация конфликта в Нагорном Карабахе имела серьезные последствия для гражданского населения. В ответ ЕС предоставляет дополнительно 500 000 евро в виде чрезвычайной гуманитарной помощи для поддержки перемещенных лиц. Мы внимательно следим за ситуацией на местах и готовы предложить дополнительную помощь. Хотя ЕС приветствует прекращение огня, я настоятельно призываю все стороны конфликта обеспечить немедленный и беспрепятственный доступ к гуманитарным организациям. Нам необходимо убедиться, что гуманитарные работники могут оказывать экстренную помощь нуждающимся людям».
ЕС находится в тесном контакте со своими гуманитарными партнерами на местах и готов удовлетворить возникающие гуманитарные потребности в случае дальнейшей эскалации.
С момента полномасштабной эскалации конфликта ЕС предоставил Армении и Азербайджану гуманитарную помощь на сумму более 21 миллиона евро.