Հայաստանի ԱԳ նախարարի հանդիպումը Գերմանիայի ԱԳ նախարարի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Հանդիպման առանցքում է եղել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 9-ամսյա շրջափակումից հետո սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիան բացահայտ կերպով ի ցույց է դնում Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Բաքվի մտադրությունը: Այս համատեքստում կարևորվել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հրատապ քայլերի իրականացման և առկա մեխանզիմների կիրառման միջոցով Ադրբեջանի առավելապաշտական ու ագրեսիվ վարքագիծը զսպելու հրամայականը։ Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղում ոճրագործության կանխման հրամայականը, ինչպես նաև տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համատեքստում ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է նաև առկա խնդիրներն ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով լուծելու անթույլատրելիությունը:

Встреча Министра иностранных дел Армении с главой МИД Германии (видео)
В рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе со своим немецким коллегой Анналеной Бербок. Арарат Мирзоян отметил, что агрессия, развязанная Азербайджаном против населения Нагорного Карабаха 19 сентября, после 9-месячной блокады, открыто демонстрирует намерение Баку подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке. Также и то, что международные партнеры, в том числе ЕС и его государства-члены, заявили необходимость сдерживания чрезмерного и агрессивного поведения Азербайджана посредством реализации срочных шагов и использования существующих механизмов. Была подчеркнута необходимость предотвращения преступности в Нагорном Карабахе, а также важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в контексте долгосрочного мира в регионе.
Стороны подчеркнули недопустимость решения существующих проблем путем применения силы и угрозы силой.