Քիմ Քարդաշյանը և Էրիկ Էսրայիլյանը կոչ են արել Բայդենի վարչակազմին անհապահ միջոցներ ձեռնարկել Լաչինի միջանցքը բացելու համար
Աշխարհահռչակ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը և ամերիկահայ հայտնի բժիշկ Էրիկ Էսրաիլյանը «Rolling Stone» պարբերականում հոդված են հրապարակել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի մասին։ «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է հոդվածն ամբողջությամբ․
«ՄԵՆՔ ՀԱՅ ԵՆՔ։ Մենք Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներն ենք և չենք ցանկանում խոսել ապագայում ևս մեկ ցեղասպանության ճանաչման կամ հիշատակի հավերժացման մասին:
Անցած տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախի (հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ) բնիկ քրիստոնյա հայերին արտաքին աշխարհի հետ կապող փրկության միակ ճանապարհը: Նրանք տարիներ շարունակ կախված են եղել Լաչինի միջանցքով պարենի, դեղորայքի և մարդասիրական օգնության փոխադրումից։ Ուկրաինայի պատերազմն Ադրբեջանին որոշ երկրների համար ռուսական նավթի ու գազի թվացյալ ավելի շահավետ այլընտրանք դարձրեց։ Սակայն այդ հանգամանքը համարձակություն է տվել ադրբեջանական ավտոկրատ կառավարությանը սովը որպես զենք օգտագործել տարածաշրջանի հայ բնակչության դեմ։ Այլևս ժամանակ չկա մտածելու, աղոթելու կամ անհանգստանալու համար:
2020 թվականի պատերազմը, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանն առանց որևէ պատճառի հարձակվեց Արցախի հայերի վրա, երբեք չի անհետացել աշխարհասփյուռ հայության գիտակցությունից: Չնայած հրադադարի պայմանավորվածության, հայ զինվորների վրա հարձակումները եղել են մշտական և անհետևանք: Հայատյաց քաղաքականությունը մշակվել և լայնորեն քարոզվում է Ադրբեջանի կառավարության և այլ երկրների կողմից: Տարածաշրջանային խաղաղությունը չպետք է ենթադրի Արցախում հայերի ինքնիշխանության զոհաբերում, բայց անկախ նրանից, թե ինչ է մտածում որևէ մեկը մեր կարծիքի մասին, պարզ է, որ այս անողոք շրջափակումը հատել է մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի բոլոր կարմիր գծերը: Իրավապաշտպան կազմակերպությունների արգելափակումը, ինչպիսին է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ), և շրջափակմանը ուղեկցող ատելության հռետորաբանությունը ցեղասպանություն իրականացնելու մտադրության նշաններ են:
Ադրբեջանի կառավարությունն ու նրա դաշնակիցները պնդում են, որ գոյություն ունեն այլընտրանքային երթուղիներ, որոնք պետք է օգտագործել: Պաշարների երբեմն մատակարարման համար Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող առանձին ճանապարհի օգտագործումը լավագույն դեպքում անկեղծ չէ։ Ամենայն հավանականությամբ, սա Արցախի հայերի և քրիստոնյաների համար վերջի սկզբի ազդանշան կլինի։ Այս ճգնաժամի սկզբում երկրում ապրում էր մոտ 120 000 հայ, այդ թվում ՝ 30 000 երեխա։ Դժբախտաբար, սովի և համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու անկարողության պատճառով արդեն տեղի են ունեցել զգալի և ողբերգական մարդկային զոհեր, և առանց անհապաղ գործողությունների, իրավիճակը միայն կվատթարանա: Նրանց համար, ովքեր գոյատևում են, հետևանքները անդառնալի կլինեն: Թեև կեղծավոր փորձ արվեց շրջափակումը ներկայացնել որպես բնապահպանական խնդիրների հետ կապված, սակայն հայերն ու միջազգային դիտորդները գիտեին, որ նրանց նպատակն էր երկիրն ապրելու համար այնքան անտանելի դարձնել, որ մարդիկ կամ մահանան, կամ համաձայնվեն հեռանալ:
Միևնույն ժամանակ, սովի մատնելու կողմնակիցները օգտագործում են համակարգված սոցիալական լրատվամիջոցների արշավներ՝ ձևացնելու համար, որ շրջափակումը տեղի չի ունենում: Այս հակաուտոպիական քարոզչությունը կարող է անհեթեթ թվալ գիտելիք ունեցողների համար, բայց մարդու իրավունքների այս խախտումների պաշտպանները փորձում են մարդկանց շփոթեցնել ՝ հաշվի առնելով այն ամենը ինչ կատարվում է աշխարհում։
Ցեղասպանության վերահսկման բազմաթիվ խմբեր և ՄԱԿ-ի անկախ հատուկ զեկուցողները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով առաջին հատուկ խորհրդական, պրոֆեսոր Խուան Մենդեսը, ամիսներ շարունակ փորձում են աշխարհին ահազանգել այս վերահաս վայրագությունների մասին: Անցյալ ամիս Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն հրապարակեց իր անկախ զեկույցը։ Նա եզրակացրեց, որ ցեղասպանությունն արդեն ընթանում է, քանի որ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի «գ» կետի համաձայն՝ Ադրբեջանը «որևէ խմբի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ է միտումնավոր ստեղծում, որոնք ուղղված են նրա լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը»:
Մարդու իրավունքների համալսարանական ցանցը, համագործակցելով մի շարք ինստիտուտների, իրավաբանների և գիտնականների հետ, 2022 թվականի մարտից մինչև 2023 թվականի հուլիս ընկած ժամանակահատվածում անցկացրել է երկու ճանաչողական այց դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և չորսը՝ Հայաստան։ Նրանց վերջերս հրապարակված տեղեկատվական փաստաթղթում ասվում է. «Ավելին, խախտումները, որոնք մենք արձանագրել ենք, իրար հետ կապ չունեցող իրավունքների զուտ խախտումներ չեն. միասին վերցրած՝ այս խախտումները բացահայտում են Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանի որոշ մասերը հայաթափելու շղթան, համապարփակ արշավը»։
Անհատների, կառավարությունների և կառավարական կազմակերպությունների հավաքական լռությունը կամ անգործությունը, ինչպիսիք են Միավորված ազգերի կազմակերպությունը և Եվրամիությունը, հավերժացրել են ճգնաժամը: Անցնող յուրաքանչյուր օր ավելի ու ավելի շատ կյանքեր է վտանգում: Ամերիկացի հարկատուների դոլարները ներկայումս նպաստում են այս վարքագծին՝ նավթով հարուստ երկրին օտարերկրյա օգնություն տրամադրելով: Տնտեսական պատժամիջոցների, Ադրբեջանին օտարերկրյա օգնության դադարեցման, Ադրբեջանում միջազգային միջոցառումների բոյկոտի (օրինակ ՝ համերգների և սպորտի, ինչպիսիք են ֆուտբոլը և Ֆորմուլա 1-ը), ինչպես նաև միջազգային դատարաններում վարույթների միջոցով մենք կարող ենք հավաքականորեն արդյունքի հասնել, բայց գործընթացը չափազանց դանդաղ է ընթանում, և ժամանակը սպառվում է: Որպես քաղաքացիներ, մենք դիմում ենք այնպիսի առաջնորդների, ինչպիսիք են նախագահ Բայդենը, պետքարտուղար Բլինքենը և նրանց գործընկերները ՝ կոչ անելով անհապաղ դիրքորոշում արտահայտել: Նրանք պետք է ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի Ադրբեջանը միջանցքը բացի առանց նախապայմանների։
Արցախի ժողովուրդն ուզում է խաղաղ ապրել։ Հիմա իսկական առաջնորդության ժամանակն է: Մեզ անհրաժեշտ է, որ նրանք, ովքեր նշանակալի դեր են խաղում այդ գործերում, անհապաղ պահանջեն բացել Լաչինի միջանցքը, որպեսզի կանգնեցնեն հերթական ցեղասպանությունը։ Մենք ցանկանում ենք ավելի շատ ուշադրություն հրավիրել ճգնաժամի վրա և կոչ անել մեր կառավարության անդամներին, ովքեր իսկապես հոգ են տանում մարդկության մասին, միջամտել: Միացյալ Նահանգները պատասխան միջոցները մոբիլիզացնելու հնարավորություն ունի: Առաջնորդներին, ովքեր արդյունավետ են և օգնում են մեր ժողովրդին, կհիշեն իրենց հերոսության համար։ Նույնիսկ եթե նրանք գործում են լավագույն նպատակներով, նրանք, ովքեր իներտ են և անարդյունավետ, կհիշվեն այն բանի համար, որ թույլ են տվել, որ ցեղասպանությունը տեղի ունենա իրենց աչքի առաջ: Ընտրությունը իրենցն է»։

Ким Кардашьян и Эрик Исраэлян призывают администрацию Байдена принять срочные меры по открытию Лачинского коридора
Всемирно известная телезвезда Ким Кардашьян и известный американский врач армянского происхождения Эрик Исраэлян опубликовали в журнале “Rolling Stone” статью о незаконной блокаде Азербайджаном Лачинского коридора и гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе. Арменпресс представляет статью целиком:
“МЫ АРМЯНЕ. Мы являемся потомками переживших Геноцид армян, и мы не хотим говорить о признании или увековечивании памяти еще одного геноцида в будущем.
С декабря прошлого года Азербайджан заблокировал единственную линию жизни между коренными армянами-христианами Арцаха (также известного как Нагорный Карабах) и остальным миром. В течение многих лет они зависели от поставок продовольствия, медикаментов и гуманитарной помощи через Лачинский коридор. Война в Украине сделала Азербайджан, казалось бы, более выгодной альтернативой российской нефти и газу для некоторых стран. Однако такая уверенность воодушевила автократическое правительство Азербайджана использовать голод в качестве оружия против армянского населения в регионе. Больше нет времени для мыслей, молитв или беспокойства.
Война 2020 года, после того как Азербайджан без всякой причины напал на армян в Арцахе, так и не закончилась в сознании армян всего мира. Несмотря на соглашение о прекращении огня, нападения на армянских солдат были постоянными и оставались без последствий. Арменофобская политика разрабатывалась и широко продвигалась правительством Азербайджана и другими странами. Региональный мир не должен предполагать принесение в жертву суверенитета армян в Арцахе, но независимо от того, что кто-то думает о нашем мнении, ясно, что эта безжалостная блокада пересекла все красные линии прав человека и гуманитарного права. Блокирование правозащитных групп, таких как Международный комитет Красного Креста (МККК), и риторика ненависти, сопровождающая блокаду, являются признаками намерений геноцида.
Правительство Азербайджана и его союзники заявляют, что существуют альтернативные маршруты, которые следует использовать. Использование отдельного прохода, контролируемого Азербайджаном, для периодической доставки грузов в лучшем случае неискренне. Скорее всего, это станет сигналом начала конца для армян и христиан в Арцахе. В начале кризиса в республике проживало около 120 000 армян, в том числе 30 000 детей. К сожалению, из-за голода и невозможности получить адекватную медицинскую помощь уже произошла значительная и трагическая гибель людей – и без немедленных действий ситуация будет только ухудшаться. Для тех, кто выживет, травма останется навсегда. Хотя была неискренняя попытка привязать блокаду с экологическими проблемами, армяне и международные наблюдатели знали, что целью было сделать республику настолько непригодной для жизни, чтобы люди либо умерли, либо согласились покинуть страну. Между тем, сторонники этого голодания используют скоординированные кампании в социальных сетях, чтобы сделать вид, что блокады не происходит. Эта антиутопическая пропаганда может показаться абсурдной для знающих людей, но защитники этих нарушений прав человека пытаются сбить с толку людей, учитывая все остальное, что происходит в мире.
Многочисленные группы по контролю геноцида и независимые специальные докладчики ООН, в том числе первый специальный советник ООН по предотвращению геноцида профессор Хуан Мендес, уже несколько месяцев пытаются предупредить мир об этих надвигающихся злодеяниях. В прошлом месяце первый главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо опубликовал свой независимый доклад. Он пришел к выводу, что геноцид уже происходит, поскольку в соответствии со статьей II (c) Конвенции о геноциде Азербайджан «предумышленно создает для группы такие жизненные условия, которые рассчитаны на ее полное или частичное физическое уничтожение».
Университетская сеть по правам человека в сотрудничестве со студентами, юристами и учеными из организации «Защитники прав человека» Гарвардского юридического факультета, Института по правам человека Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, Уэслианского университета и Йельского проекта Ловенштейна провела две ознакомительные поездки в Нагорный Карабах и четыре в Армении в период с марта 2022 года по июль 2023 года. В их недавно опубликованном информационном документе говорится: «Более того, задокументированные нами нарушения не являются чередой несвязанных нарушений прав: в совокупности эти нарушения демонстрируют синхронизированную, всеобъемлющую кампанию по выдворению армян из Нагорного Карабаха и некоторых частей Армении».
Коллективное молчание или бездействие отдельных лиц, правительств и правительственных организаций, таких как Организация Объединенных Наций и Европейский Союз, пролонгировали кризис. С каждым днем все больше жизней подвергается опасности. Доллары американских налогоплательщиков теперь способствуют такому поведению, предоставляя иностранную помощь богатой нефтью стране. Посредством экономических санкций, прекращения иностранной помощи Азербайджану, бойкота международных мероприятий в Азербайджане (таких как концерты и спортивные мероприятия, такие как футбол и Формула-1), а также посредством разбирательств в международных судах мы можем коллективно добиться результатов, но этот процесс идет слишком медленно, и время уходит. Как граждане, мы призываем таких лидеров, как президент Байден, госсекретарь Блинкен и их коллеги, немедленно проявить свою позицию. Они должны оказать давление на Азербайджан, чтобы тот открыл коридор без предварительных условий.
Мы всего лишь два человека. Мы работали за кулисами, чтобы поддержать наших армянских братьев и сестер, но этот дипломатический подход не принес значимых результатов. Этот кризис явно не будет преодолен отдельными людьми, но мы продолжим делать все возможное, чтобы использовать любое влияние, которое у нас есть. Мы не политики и не лидеры правительства, и, несмотря на наши собственные дипломатические усилия, этот гуманитарный кризис продолжается, и ясного конца ему не видно, за исключением возможности этнической чистки армянского населения. Мы продолжим использовать наши голоса, чтобы донести правду.
Люди в Арцахе хотят жить в мире. Сейчас настало время настоящего лидерства. Нам нужно, чтобы те, кто играет значимую роль в этих делах, немедленно потребовали открытия Лачинского коридора, чтобы остановить новый геноцид. Мы хотим привлечь больше внимания к кризису и призвать тех в нашем правительстве, кто действительно заботится о человечестве, вмешаться. У Соединенных Штатов есть возможность мобилизовать ответные меры. Лидеров, которые эффективны и помогают нашему народу, будут помнить за их героизм. Даже если они действуют из лучших побуждений, инертных и неэффективных людей будут помнить за то, что они позволили геноциду произойти под на их глазах. Выбор за ними”.