Այսօր ավելի քան երբևէ, կրթությունը կարևոր է, սովորելը կարևոր է, զարգանալը կարևոր է․ ԿԳՄՍ նախարարի ուղերձը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի շնորհավորական ուղերձը
Գիտելիքի ու դպրության օրվա կապակցությամբ
Սիրելի՛ սովորողներ, ուսուցիչներ, դասախոսներ,
Շնորհավորում եմ նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի՝ Գիտելիքի ու դպրության օրվա կապակցությամբ:
Նոր ուսումնական տարին սկսում ենք հիմնարար փոփոխություններով, կրթական համակարգի բարելավմանն ուղղված մի շարք ծրագրերով, հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմամբ, կառավարման և ֆինանսական համակարգերի փոփոխությամբ, բարձրագույն կրթության բարեփոխումների մեկնարկով: Դրանք հեշտ չեն լինելու, և շատ կարևոր է այդ փոփոխությունների ճանապարհին հասկանալ, որ բոլոր դժվարությունները հաղթահարելի են, եթե աշխատում ենք որպես մի մեծ թիմ ու ջանք ենք դնում մեկ նպատակով՝ մեր երկրի յուրաքանչյուր բնակավայրում յուրաքանչյուր սովորողի համար որակյալ կրթություն ունենալու։
Բարեփոխումների ընթացքը չափազանց բարդ և պատասխանատու է բոլորիս համար. ուսուցման գործընթացում ներգրավված յուրաքանչյուր ոք՝ լինի մանկավարժ, աշակերտ, ծնող, թե պաշտոնյա, իր անելիքն ունի, որին պետք է մոտենալ մեծ հոգատարությամբ և բարձր գիտակցումով:
Մեծածավալ աշխատանքների իրականացման ճանապարհին անփոխարինելի են մասնագիտական հանրույթի դերն ու աջակցությունը, որոնց կարիքն ունի պետությունը: Այս մեծածավալ աշխատանքներում առանցքային է հատկապես ուսուցչի դերակատարումը:
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, դասախոսներ, յուրաքանչյուր բարեփոխում կայանում է միայն ձեր անմիջական ջանքերի, կատարած գործի հանդեպ պատասխանատվության և սրտացավության շնորհիվ: Շնորհակալ եմ ձեր անհոգնում աշխատանքի և վաղվա օրվա աննահանջ հավատի համար: Մենք ձեզ հետ անցել ենք համավարակն ու պատերազմը, արել ենք ավելին, քան պատկերացնում էինք՝ մեր երեխաների կրթությունն ապահովելու համար։ Այժմ էլ հեշտ օրեր չեն. շատ են բարդություններն ու անորոշությունները։
Այսօր մեր հայրենակիցները Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում զրկված են կրթական իրավունքը լիարժեք և արժանապատիվ իրացնելու հնարավորությունից, ինչը լուրջ մտահոգություններ պետք է առաջացնի միջազգային կառույցների շրջանում: Այս սեպտեմբերին առաջին դասարանցիների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի դպրոցներ ոչ թե տոնականության, այլ անհանգստության, անորոշության և ահագնացող մտավախությունների միջավայրում է։ Մեր պարտքն է ամեն կերպ աջակցել մեր հայրենակիցներին և օր առաջ վերադարձնել ուսումնական բնական գործընթացին: Հետևաբար, այսօր ավելի քան երբևէ, կրթությունը կարևոր է, սովորելը կարևոր է, զարգանալը կարևոր է։
Նոր ուսումնական տարում բոլորիս մաղթում եմ խաղաղ պայմաններում բեղմնավոր գործունեություն, փոփոխությունների իրականացման ճանապարհին ուժ և հաստատակամություն:

Сегодня, как никогда, важно образование, важно обучение, важно развитие: Обращение министра ОНКС
Поддержи А1+!Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян направила поздравительное послание по случаю Дня знаний и образования.
«Уважаемые студенты, преподаватели, профессора!
Поздравляю вас с началом нового учебного года, с Днем знаний и образования.
Новый учебный год мы начинаем с принципиальных изменений, ряда программ, направленных на совершенствование системы образования, внедрения нового стандарта общего образования, изменения управленческой и финансовой систем, начала реформы высшего образования. Они будут непростыми, и на пути этих перемен очень важно понимать, что все трудности можно преодолеть, если мы будем работать большой командой и прилагать усилия с одной целью, чтобы каждый учащийся в каждом населенном пункте имел качественное образование. наша страна.
Процесс реформ чрезвычайно труден и ответственен для всех нас. У каждого участника процесса обучения - будь то педагог, ученик, родитель или должностное лицо - есть работа, к выполнению которой нужно подходить с большой осторожностью и осознанностью.
Роль и поддержка профессионального сообщества, в которых нуждается государство, незаменимы на пути к осуществлению масштабных работ. В этих масштабных произведениях роль учителя особенно центральна.
Уважаемые преподаватели, профессора, каждая реформа происходит только благодаря вашим непосредственным усилиям, ответственности и состраданию к проделанной работе. Спасибо за ваш неустанный труд и непоколебимую веру в завтрашний день. Мы прошли вместе с вами эпидемию и войну, мы сделали больше, чем предполагали, для обеспечения образования наших детей. Сейчас тоже не простые дни, существует множество сложностей и неопределенностей.
Сегодня, в условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, наши соотечественники лишены возможности в полной мере и достойно реализовать свое право на образование, что должно вызвать серьезные опасения международных институтов. В сентябре этого года поступление первоклассников в школы Нагорного Карабаха – это не праздник, а атмосфера тревоги, неуверенности и растущих страхов. Наш долг – всемерно поддерживать наших соотечественников и вернуться к естественному процессу образования. Поэтому сегодня, как никогда, важно образование, важно обучение, важно развитие.
В новом учебном году желаю всем нам плодотворной деятельности в мирных условиях, сил и настойчивости на пути к осуществлению перемен.