Տարիներ անց էլ մենք շարունակում ենք պայքարը մեր անկախության պահպանման համար․ Ալեն Սիմոնյան
Անկախ պետականության հաստատման գործընթացի մեկնարկն ու դրան հաջորդած տարիները պայքարի, ճգնաժամերի հաղթահարման, նոր իրողությունների լիակատար ընկալման փորձաքարեր էին: Հռչակագիրն իրավական եւ ժողովրդավարական հասարակարգ ստեղծելու մեր հրամայականն է:
Տարիներ անց էլ մենք շարունակում ենք պայքարը մեր անկախության պահպանման, մեր ժողովրդավարության ձայնն աշխարհում բարձր հնչեցնելու համար:
Հռչակագիրն ընդունման պահին շեշտում էր, որ հիմք է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, հանրապետության նոր օրենսդրության մշակման համար:
Այս պատգամն իրականացնելու ճանապարհին ենք դեռ եւ անցյալի դասերը կուտակած փորձ դարձնելով` պետք է առաջ շարժվել` հանուն մեր պետականության եւ մեր ժողովրդի:

Спустя годы мы продолжаем борьбу за сохранение независимости
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю 33-й годовщины Декларации независимости.
Сегодня мы отмечаем 33-ю годовщину провозглашения независимости Армении.
Начало процесса становления независимой государственности и последующие годы стали пробными камнями борьбы, преодоления кризисов и полного осознания новых реалий. Эта декларация является нашим императивом для создания правового и демократического общества.
Спустя годы мы продолжаем борьбу за сохранение нашей независимости, за то, чтобы поднять голос нашей демократии в мире.
При принятии декларации подчеркивалось, что она также является основой для разработки Конституции Республики Армения, нового законодательства республики.
Мы еще находимся на пути реализации этого послания и, превращая уроки прошлого в накопленный опыт, должны двигаться вперед во имя нашей государственности и нашего народа.