Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է միջազգային խորհրդարանական հեղինակավոր կառույցների ղեկավարներին, միջազգային գործընկերներին եւ տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին` ուշադրություն հրավիրելով 8 ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած ծանր իրադրությանը:
Պաշտոնական գրության մեջ մանրամասներ են ներկայացվում Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հետեւանքով բնաջնջման իրական վտանգի առջեւ հայտնված 120.000 հայ բնակչության վիճակից: Նամակում շեշտվում է, որ շրջափակմանը զուգահեռ միտումնավոր խափանվել է բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ հունիսի 15-ից Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելել է նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մարդասիրական մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, ամբողջությամբ դադարեցվել է մինչեւ իսկ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը: Անդրադառնալով առաջին անհրաժեշտության ապրանքներին` նշվել է, որ հացահատիկի ունեցած պաշարն արագ սպառվում է, իսկ վառելիքի բացակայության պատճառով հնարավոր չէ հաց թխել առնվազն արտադրական ծավալներով եւ հասցնել խանութներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստին, որ հուլիսի 26-ին Հայաստանի կառավարությունը 360 տոննա մարդասիրական բեռ է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն Ադրբեջանի իշխանությունները թույլ չեն տալիս, որպեսզի 19 բեռնատարից բաղկացած ավտոշարասյունը Լաչինի միջանցքով անցնի Ստեփանակերտ:
Նամակում նկարագրվում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման անտեսումն Ադրբեջանի կողմից, որով պարտավորեցվել էր Ադրբեջանին անմիջապես կասեցնել հսկիչ անցագրային կետի գործունեությունը, քանի որ այն անհերքելիորեն խոչընդոտում է ԼՂ-ում բնակվող հայերի` 1965 թվականի «Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայով սահմանված իրավունքները: «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ստեղծած հումանիտար աղետը ցույց է տալիս, որ առանց կենսունակ միջազգային մեխանիզմի, ոչ մի հայ չի կարող գոյատեւել Լեռնային Ղարաբաղում: Մենք մեծապես կարեւորում ենք գործընկեր խորհրդարանների եւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից արված հասցեական եւ օբյեկտիվ գնահատականներն ու ջանքերը` ուղղված խաղաղության օրակարգին եւ մեր տարածաշրջանի կայունությանը»,- ասված է նամակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը քայլերի հաջորդականություն է նշում, որոնց իրականացման արդյունքում հնարավոր կլինի փոխել իրավիճակը: «Ցանկալի նպատակներին կարելի է հասնել հետեւյալ քայլերի միջոցով, որոնց առնչությամբ ակնկալում ենք նաեւ Ձեր գործուն աջակցությունը.
* Միջազգային մեխանիզմների ներդրում. միջազգային կազմակերպությունները պետք է գործեն արագ իրենց լիազորված իրավասությունների եւ գոյություն ունեցող գործիքների շրջանակներում, որոնք նախատեսված են նման իրավիճակների լուծման համար: Մարդասիրական միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի գործակալությունները, պետք է մոնիտորինգային առաքելություններ իրականացնեն դեպի միջանցք եւ տարածաշրջան` ի հեճուկս խոչընդոտների:
* Չափազանց կարեւոր է արձանագրել, որ մեր դիրքորոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության հարցը պետք է հասցեագրվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության, բանակցությունների, քննարկումների արդյունքում: Բայց, հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ուժերի անհամաչափելիությունը, մենք կարծում ենք, որ այդ խոսակցությունը պետք է տեղի ունենա միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, ուր ներկա կլինի միջազգային հանրությունը: Ցավոք, Հայաստանի շահագրգռվածությունը գործընթացում Ադրբեջանն ընկալում եւ մեկնաբանում է որպես ոտնձգություն կամ նկրտում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
* Եթե Բաքուն խելամիտ ժամկետում չկատարի ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի` իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը, ակնկալում ենք, որ Ձեր ղեկավարած խորհրդարանական մարմինը կդիմի Եվրոպական հանձնաժողով (երկրի կառավարություն)` Ադրբեջանի դեմ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու հորդորով: Սրանք դյուրին լուծումներ չեն ու պահանջում են բարդ որոշումներ եւ վճռականություն, բայց դրանք կենսունակ են 120.000 խաղաղ բնակչության շարունակվող էթնիկ զտումները կասեցնելու համար:
*Այս օրերին ծայրահեղ անհրաժեշտ ենք համարում բացել Լաչինի միջանցքը, որպեսզի մարդասիրական օգնության բեռով ավտոշարասյունը հասնի Լեռնային Ղարաբաղ: Ակնկալում ենք Ձեր գործուն քայլերն այդ ուղղությամբ»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:

Ален Симонян направил официальное письмо международным партнёрам в связи с кризисом в Лачинском коридоре
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян официально обратился к руководителям международных парламентских организаций, международным коллегам и главам парламентов разных стран, обратив их внимание на тяжелую ситуацию, возникшую из-за кризиса Лачинского коридора за последние 8 месяцев.
В официальном документе представлены данные о 120 000 армянском населении, которым угрожает реальная угроза истребления из-за блокады Нагорного Карабаха.
В письме подчеркивается, что блокада также сопровождается преднамеренным нарушением подачи природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах, а с 15 июня Азербайджан даже полностью запретил гуманитарный доступ Международного комитета Красного Креста в Нагорный Карабах, поставки любых товаров первой необходимости в Нагорный Карабах полностью прекращены. Касаясь товаров первой необходимости, было отмечено, что запасы зерна быстро заканчиваются, а из-за отсутствия топлива нет возможности хотя бы выпекать хлеб в производственных объемах и доставлять его в магазины.
Председатель НС обратил внимание на то, что 26 июля правительство Армении направило в Нагорный Карабах 360 тонн гуманитарного груза, однако власти Азербайджана не пропускают колонну из 19 грузовиков через Лачинский коридор в Степанакерт.
В письме отмечается игнорирование Азербайджаном решения Международного суда ООН, устанавливающего юридическое обязательство в отношении Лачинского коридора немедленно приостановить работу его контрольно-пропускного пункта, поскольку это, несомненно, ущемляет определенные Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации 1965 года права армян, проживающих в Нагорном Карабахе. «Гуманитарная катастрофа, созданная Азербайджаном в Нагорном Карабахе, показывает, что без дееспособного международного механизма в Нагорном Карабахе не выживет ни один армянин. Мы высоко ценим адресные и объективные оценки, сделанные нашими парламентами-партнерами и международными организациями, и их усилия, посвященные повестке мира и стабильности в нашем регионе», — говорится в письме.
Председатель НС отметил последовательность шагов, в результате которых можно будет изменить ситуацию:
«Желаемые цели могут быть достигнуты посредством следующих шагов, в которых мы также ожидаем вашей активной поддержки:
- Внедрение международных механизмов. Международные организации должны действовать оперативно в рамках своих мандатов и существующих инструментов, предназначенных именно для разрешения таких ситуаций. Международные гуманитарные организации, особенно агентства Организации Объединенных Наций, должны проводить миссии по наблюдению за коридором и регионом, даже несмотря на препятствия.
- Крайне важно констатировать, что, согласно нашей позиции, вопрос о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха должен решаться в результате диалога Баку-Степанакерт, переговоров и дискуссий. Но, учитывая несоизмеримость сил Нагорного Карабаха и Азербайджана, считаем, что этот диалог должен проходить в рамках международных механизмов, где будет присутствовать международное сообщество. К сожалению, Азербайджан воспринимает и интерпретирует заинтересованность Армении в этом процессе как посягательство или стремление к территориальной целостности Азербайджана.
- Если Баку не выполнит юридически обязывающее решение Международного суда ООН в разумные сроки, мы ожидаем, что возглавляемый Вами парламент обратится в Европейскую комиссию (правительство страны) с призывом применить соответствующие санкции против Азербайджана. Это непростые решения, они требуют трудных решений и решимости, но они в силе остановить продолжающуюся этническую чистку 120 000 мирного населения.
- В эти дни мы считаем крайне необходимым открыть Лачинский коридор, чтобы колонна с гуманитарной помощью могла добраться до Нагорного Карабаха. В этом отношении мы рассчитываем на ваши конкретные шаги».