Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 27-ին, ԼՂ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկացնում են ԼՂ առողջապահության նախարարությունից:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով ԼՂ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը ԼՂ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В сопровождении Красного Креста 11 пациентов были доставлены из Арцаха в Армению
Поддержи А1+!Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщило, что 27 июля, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста, 11 пациентов и сопровождающих их лиц из Республиканского медицинского центра были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения.
В сообщении отмечается, что в течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 13 пациентов, прошедших лечение в Армении в рамках госзаказа, вместе с их сопровождающими.
Азербайджанская сторона все еще запрещает доставку столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста.
В медицинском центре «Аревик» на данный момент на стационарном лечении находятся 23 ребенка, 5 из них в отделении неонатологии и реанимации.
На стационарном лечении в Республиканском медицинском центре - 82 пациента, 7 пациентов - в отделении реанимации, 2 из них в критическом состоянии.