Բելգիայի ֆլամանական խորհրդարանում Արցախի վերաբերյալ բանաձև է ընդունվել
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի աշխատանքների արդյունքում Բելգիայի Ֆլամանական խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովում Արցախի վերաբերյալ բանաձև է ընդունվել՝  Ադրբեջանի կողմից արգելափակված Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման պահանջներով։
Բանաձևում արձանագրված է, որ Լաչինի միջանցքը, Արցախը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող կենսական կարևոր օղակ է, ինչը արգելափակման է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից։ Շրջափակումը հումանիտար ճգնաժամ է առաջացնում Արցախի տեղաբնիկ հայ բնակչության համար և խոչընդոտում առաջին անհրաժեշտության պարագաների, մարդասիրական օգնության մուտքն ու տնտեսական հնարավորությունները։ Ֆլամանդական խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովը ընդունում է հարցի հրատապությունը և կոչ անում Ադրբեջանին` անհապաղ վերացնել շրջափակումը` ապահովելով ապրանքների, ծառայությունների հոսքն ու մարդկանց տեղաշարժը միջանցքով։
Ավելին, բանաձեւում ընդգծվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ուժերի անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը։ Նշվում է, որ ինքնիշխան պետության սահմաններում օտարերկրյա ռազմական ուժերի ներկայությունը միջազգային իրավունքի խախտում է և ինքնիշխանության սկզբունքների խաթարում։ Բանաձևը կոչ է անում ԵՄ-ին` դրդել Ադրբեջանին դադարեցնելու իր թշնամական քաղաքականությունը հայ ժողովրդի դեմ և ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, որը կանգնած է ցեղասպանության վտանգի առաջ։
Բանաձեւի նախաձեռնող, Ֆլամանական խորհրդարանի անդամ Ալեսիա Քլեյսը, որը ներկայացնում է Նոր ֆլամանական «Ալիանս» կուսակցությունը, անդրադառնալով բանաձևի ընդունմանը, նկատել է. «Ես շատ գոհ եմ, որ խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովը հավանություն է տվել հայ-ադրբեջանական հակամարտության՝ ներառյալ Լաչինի միջանցքի փակման և հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ մեր բանաձևին։
Մենք միասնական ենք՝ դատապարտելու շարունակվող պատերազմը և կոչ ենք անում բոլոր կողմերին արդյունավետ քննարկումներում առաջ շարժվել դեպի կայուն խաղաղություն»:
Բանաձևի քննարկումներ ընթացքում խորհրդարանի անդամ և բանաձևի համահեղինակ Կարլ Վանլաուեն մասնավորապես նշել է. «Այս բանաձևը հայ համայնքի հետ բազմաթիվ զրույցների և ֆլաման լրագրող Յենս Դե Ռեյկի հետ քննարկումների արդյունք է, որին անցած շաբաթ հյուրընկալել էինք հանձնաժողովում։ Նա ներկայացրել է Կովկասում ավերիչ հակամարտությունը։ Լաչինի միջանցքի ներկայիս շրջափակումը իսկական հումանիտար ճգնաժամ է։ Դա պետք է դադարեցվի հիմա»։
Անդրադառնալով բանաձեւին՝ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում ֆլաման պատգամավորների աշխատանքը, մասնավորապես նրանց, ովքեր առաջնորդող դեր են խաղացել և անխոնջ կերպով հանդես են եկել ադրբեջանական ագրեսիայի, ինչպես նաև Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականության դեմ։ Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հավասար է նրա կյանքի իրավունքին, որը պետք է անզիջում կերպով պաշտպանել»։

Фламандский парламент Бельгии принял резолюцию по Арцаху
Поддержи А1+!Благодаря работе Европейского офиса «Ай Дата» АРФД комитет по внешней политике Фламандского парламента Бельгии принял резолюцию по Арцаху с требованиями немедленного открытия заблокированного Азербайджаном Лачинского коридора и вывода азербайджанских войск с суверенной территории Армении.
В резолюции отмечено, что Лачинский коридор является жизненно важным звеном, связывающим Арцах с Республикой Армения, которое заблокировано Азербайджаном. Блокада создает гуманитарный кризис для местного армянского населения Арцаха и препятствует доступу к предметам первой необходимости, гуманитарной помощи. Комитет по внешней политике фламандского парламента признает актуальность вопроса и призывает Азербайджан немедленно снять блокаду, обеспечив поток товаров, услуг и передвижение людей по коридору.
Более того, в резолюции подчеркивается необходимость немедленного вывода азербайджанских войск с суверенной территории Армении. Отмечается, что присутствие иностранных вооруженных сил в границах суверенного государства является нарушением международного права и нарушением принципов суверенитета. Резолюция призывает ЕС побудить Азербайджан прекратить свою враждебную политику в отношении армянского народа и обеспечить права и безопасность населения Нагорного Карабаха, стоящего перед угрозой геноцида.
Инициатор резолюции, член Фламандского парламента Алессия Клаес, представляющая партию Новый фламандский «Альянс», прокомментировала принятие резолюции. «Я рада, что комитет Парламента по внешней политике одобрил нашу резолюцию по армяно-азербайджанскому конфликту, в том числе по блокированию Лачинского коридора и гуманитарной ситуации.
Мы едины в осуждении продолжающейся войны и призываем стороны двигаться вперед к прочному миру в эффективных дискуссиях».
В ходе обсуждения резолюции член парламента и соавтор резолюции Карл Ванлауэ отметил: «Эта резолюция является результатом многочисленных бесед с представителями армянской общины и обсуждений с фламандским журналистом Йенсом Де Рийком, которого мы принимали в комитете на прошлой неделе. Он представил разрушительный конфликт на Кавказе. Нынешняя блокада Лачинского коридора - это настоящий гуманитарный кризис. Это должно быть прекращено сейчас же».
Касаясь резолюции, председатель Европейского офиса «Ай Дата» АРФД Гаспар Карапетян отметил: «Мы высоко ценим работу фламандских депутатов, особенно тех, кто играл ведущую роль и неустанно выступал против азербайджанской агрессии, а также политики этнических чисток в Арцахе. Право на самоопределение коренного армянского народа Арцаха равно его праву на жизнь, которое необходимо бескомпромиссно защищать».