Նախարար Մինասյանը Ստրասբուրգ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՄԻԵԴ նախագահի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդարադատոության նախարար Գրիգոր Մինասյանը երկօրյա աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում (Ստրասբուրգ):
Աշխատանքային այցի նպատակն է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ քննարկել ՀՀ-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում Արդարադատության նախարարության բարեփոխումային օրակարգը, մասնավորապես՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ոլորտներում գրանցած համատեղ ձեռքբերումները և համագործակցության հեռանկարները:
Կողմերը քննարկել են դատաիրավական համակարգում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտման հիմքով կարգապահական վարույթներ հարուցելու և կատարողական վարույթների վերաբերյալ դատարանի որոշումները:
Նախարարը ներկայացրել է նախարարության կողմից մշակվող նոր «Կատարողական վարույթի մասին» օրենքը, որով ՄԻԵԴ կողմից վերհանված գրեթե բոլոր խնդիրներն իրենց լուծումն են գտել:
Նախարար Մինասյանը հատուկ ընդգծել է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատների շրջանակներում ՀՀ կառավարության պահանջի հիման վրա Եվրոպական դատարանի կողմից միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումները, որոնք վերաբերում են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության, ինչպես նաև գերեվարված և պահվող անձանց նկատմամբ թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումներին: Մինասյանը կարևորել է նաև ՄԻԵԴ-ի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել «Լաչինի միջանցքով» անհրաժեշտ տեղաշարժը:
Կողմերը քննարկել են նաև Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի ՄԻԵԴ վճիռների կատարումը վերահսկելու առկա մեխանիզմները:
Տիկին Օ՛Լիրին բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության բարեփոխումային հավակնոտ օրակարգը և գրանցված առաջընթացը և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնելու համագործակցության շրջանակները՝ ՄԻԵԴ վճիռների լույսի ներքո ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացման նպատակով:

Министр Минасян встретился с Председателем ЕСПЧ в рамках официального визита в Страсбург
Поддержи А1+!Министр юстиции Республики Армения Григор Минасян находится с двухдневным рабочим визитом во Французской Республике (Страсбург).
Цель рабочего визита - обсуждение программы реформ министерства юстиции в рамках сотрудничества Армения-Совет Европы с высокопоставленными должностными лицами Совета Европы, в частности, совместных достижений, зафиксированных в области защиты прав человека, демократии, верховенства права, а также перспективы сотрудничества.
В рамках визита министр юстиции Армении встретился с председателем Европейского суда по правам человека Шифрой О’Лири.
Стороны обсудили решения суда о возбуждении дисциплинарного и исполнительного производства в связи с нарушением принятых Республикой Армения международных обязательств в области защиты прав человека в правовой системе.
Григор Минасян особо подчеркнул решения Европейского суда о применении промежуточных мер на основании запроса правительства Армении в рамках исков Армении против Азербайджана и нарушений конвенций, которые касаются гражданского населения, а также лиц, захваченных Азербайджаном в плен во время 44-дневной войны 2020 г., а также после нее. Минасян также акцентировал внимание на принятых ЕСПЧ промежуточных решениях, в рамках которых Азербайджан был обязан обеспечить необходимое движение по Лачинскому коридору.
Стороны также обсудили существующие механизмы контроля за исполнением решений ЕСПЧ Комитета министров Совета Европы.
Г-жа О'Лири высоко оценила амбициозную повестку реформ министерства юстиции Республики Армения и достигнутый прогресс, а также выразила готовность расширить сферу сотрудничества в целях осуществления реформ в направлении демократии, прав человека и верховенства права в свете постановлений ЕСПЧ.