Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում հերթական ագրեսիվ գործողությունների համար․ ՀՀ ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տևական ժամանակ է, ինչ գրեթե ամեն օր կեղծ լուրեր է տարածում Լեռնային Ղարաբաղում՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, ԼՂ պաշտպանության բանակի կողմից հրադադարի խախտումների վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հատկանշական է, որ ՌԴ խաղաղապահների կողմից հրապարակվող տեղեկատվական նյութերում արձանագրվել են հրադադարի` միայն ադրբեջանական կողմից խախտումներ:
Հաշվի առնելով արդեն իսկ ավանդական դարձած ադրբեջանական փորձը՝ ուժի կիրառման հերթական գործողություններն իրականացնելուց առաջ ապահովել դրանց «տեղեկատվական նախապատրաստումը» և ապագա գործողությունների պատասխանատվությունն արհեստականորեն ի սկզբանե վերագրել մյուս կողմին՝ առկա են լրջագույն մտահոգություններ, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ի հեճուկս իր իսկ կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունների, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում հերթական ագրեսիվ գործողությունների և էթնիկ զտումների իրականացման համար:
Կոչ ենք անում ՌԴ խաղաղապահ ուժերին խստագույնս հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող բոլոր դեպքերը՝ հանրայնորեն ներկայացնելով իրերի ողջ դրությունը:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որը ևս կարող է հավաստի և անկողմնակալ տեղեկատվություն տրամադրել ինչպես կողմերի միջև շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ ապօրինի անցակետ տեղադրելու միջոցով Լաչինի միջանցքի գործունեության խաթարման, Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի և էլեկտրական էներգիայի մատակարարումներն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներին և գյուղատնտեսական տեխնիկան ադրբեջանցի զինվորականների կողմից թիրախավորելու միջոցով:
Հայաստանի Հանրապետությունը վստահ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրումը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով հրատապ է և անհետաձգելի և միջազգային հանրությանը կոչ է անում աջակցել այս գործընթացին:

Военно-политическое руководство Азербайджана готовит почву для дальнейших агрессивных действий в Нагорном Карабахе: МИД РА
Есть серьезные опасения, что военно-политическое руководство Азербайджана готовит почву для дальнейших агрессивных действий и этнических чисток в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в пресс-релизе МИД РА.
«В течение длительного времени Министерство обороны Азербайджана практически каждый день распространяло фейковые новости о нарушениях режима прекращения огня Армией обороны Нагорного Карабаха в Нагорном Карабахе, зоне ответственности российских миротворцев.
Примечательно, что в информационных материалах, опубликованных российскими миротворцами, нарушения режима прекращения огня зафиксированы только с азербайджанской стороны.
Принимая во внимание уже традиционный азербайджанский опыт обеспечения своей “информационной подготовки” перед проведением очередных операций применения силы и искусственного возложения изначально ответственности за будущие операции на другую сторону, есть серьезные опасения, что военно-политическое руководство Азербайджана, несмотря на все взятые на себя обязательства, готовит почву для дальнейших агрессивных действий и этнических чисток в Нагорном Карабахе.
Мы призываем российские миротворческие силы строго соблюдать режим прекращения огня и расследовать все инциденты, о которых сообщил Азербайджан, публично представляя всю ситуацию.
В то же время Республика Армения подтверждает свою позицию о необходимости направления в Нагорный Карабах международной миссии по установлению фактов, которая также может предоставить достоверную и беспристрастную информацию как о ситуации на линии соприкосновения сторон, так и о гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, который был вызван Азербайджаном в 2020 году: созданием незаконного блок-поста в нарушение порядка, установленного объявлением от 9 ноября, нарушением деятельности Лачинского коридора, блокированием поставок природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах со стороны Азербайджана, а также обстрелом граждан и сельскохозяйственной техники азербайджанскими военными.
Республика Армения уверена, что решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма является неотложным, и призывает международное сообщество поддержать этот процесс», - говорится в сообщении. заявление МИД РА.