Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջորջա Մելոնիին՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և հայ ժողովրդի անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Հայ-իտալական համագործակցությունն աչքի է ընկնում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ։ Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ տարեցտարի աճում են երկկողմ առևտրաշրջանառության, ինչպես նաև իտալական ներդրումների ծավալները Հայաստանում։ Հայաստանը վճռական է Իտալիայի հետ տնտեսական հարաբերությունները հասցնել քաղաքական երկխոսության մակարդակին։
Կարևորում ենք Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում, ներառյալ՝ համագործակցությունը ԵՄ շրջանակում:
Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կնպաստենք հայ-իտալական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում առիթ կունենանք հանդիպելու՝ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր օրակարգային հարցերը, ինչպես նաև նախանշելու երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ Ձեր պատասխանատու առաքելությունն իրականացնելիս, իսկ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։

Премьер-министр направил поздравительное послание председателю Совета министров Италии
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Совета Министров Итальянской Республики Джордже Мелони по случаю национального праздника. Как сообщает Арменпресс, в сообщении, в частности, говорится:
От имени правительства Республики Армения и армянского народа сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Италии с национальным праздником - Днем Итальянской Республики.
Армяно-итальянское сотрудничество выделяется политическим диалогом высокого уровня. С удовлетворением констатирую, что с каждым годом увеличиваются объемы двустороннего товарооборота, а также итальянских инвестиций в Армении. Армения полна решимости вывести экономические отношения с Италией на уровень политического диалога.
Мы придаем важность сотрудничеству с Италией как в двустороннем формате, так и в рамках многосторонних площадок, в том числе взаимодействию в рамках ЕС.
Уверен, что совместными усилиями мы будем способствовать укреплению традиционно дружественных армяно-итальянских отношений. Надеюсь, в ближайшее время у нас будет возможность встретиться, чтобы обсудить представляющие взаимный интерес все вопросы повестки дня, а также наметить новые перспективы двустороннего сотрудничества.
Желаю Вам новых успехов в выполнении Вашей ответственной миссии, а дружественному народу Италии - мира и процветания».