Արցախի, անկլավների հարցում պիտի հրաժարվել միակողմանի զիջումներով աշխարհը սիրաշահելու մանկամտությունից․ Լևոն Զուրաբյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ես համարում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը բանակցային շատ վատ տրամաբանություն կիրառեց, որը բացասական հետևանքներ ունեցավ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
ՀԱԿ փոխնախագահը գտնում է, որ Արցախն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մեջ ճանաչելու դեպքում Հայաստանը պետք է պնդեր հարցի փաթեթային լուծումը։ Այսինքն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու փոխարեն զիջումներ կորզեր Իլհամ Ալիևից։
Անդրադառնալով Արցախին՝ ասում է, հայկական կողմը տապալեց կարգավիճակի առկախման վերաբերյալ ՌԴ-ի առաջարկը։ «Չպնդեց ռուսական տարբերակը, չպայքարեց դրա համար։ Բայց նրանք չհասկացան, որ եթե դա չես պնդում, հակառակորդ կողմը ռուսներին ասում է՝ Հայաստանը չի պայքարում, դո՞ւք ինչու եք դա այդքան պնդում։ Փաշինյանի քաղաքականությունը վիժեցրեց Ղարաբաղի կարգավիճակի առկախման հնարավորությունը»,- ասում է նա։
Ինչ վերաբերում է անկլավներին՝ Լ․ Զուրաբյանը կարծում է, որ եթե Ադրբեջանը պնդում է, որ այդ գյուղերը վերադարձվեն, ուրեմն հետապնդում է ապակայունացման նպատակ։

В вопросе Арцаха, анклавов необходимо отказаться от инфантильного угождения миру уступками: Левон Зурабян (видео)
«Я считаю, что Никол Пашинян применил очень плохую переговорную логику, что имело негативные последствия», - сказал в беседе с «А1+» вице-председатель АНК Левон Зурабян, коснувшись армяно-азербайджанских переговоров.
Виде-председатель АНК считает, что в случае признания Арцаха территориальной целостностью Азербайджана, Армения должна была настаивать на пакетном решении вопроса. То есть вместо признания Арцаха в составе Азербайджана выуживать уступки у Ильхама Алиева.
Коснувшись Арцаха, говорит, что армянская сторона провалила предложение РФ о том, чтобы оставить вопрос статуса в подвешенном состоянии. «Не настаивала на российском варианте, не боролась за него. Но они не поняли, что если не настаиваешь на этом, противник говорит русским: Армения не борется, зачем вы так настаиваете? Политика Пашиняна Политика Пашиняна перечеркнула возможность приостановки определения статуса Карабаха», - говорит он.
Касательно анклавов, Л. Зурабян считает, что, если Азербайджан настаивает, чтобы эти сёла были возвращены, значит преследует цель дестабилизации.