Լիտվայի նախագահի նստավայրում կայացել է նախագահներ Խաչատուրյանի և Գիտանաս Նաուսեդայի հանդիպումը (տեսանյութ)
Ապրիլի 19-ին Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Լիտվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
Արարողության ավարտին նախագահ Խաչատուրյանը գրառում է կատարել Պատվո հյուրերի գրանցամատյանում, որից հետո կայացել է նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Գիտանաս Նաուսեդայի առանձնազրույցը։
Նախագահների առանձնազրույցին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Հանդիպման ընթացքում Լիտվայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել այցելության համար և շեշտել, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները հավելյալ խթան են հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման համար։
«Պատահական չէ, որ Լիտվան առաջին երկիրն է, որը ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, դա հետևանք է մեր դարավոր բարեկամության և համագործակցության»,- շեշտել է Գիտանաս Նաուսեդան։
Նախագահ Վահան Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել պաշտոնակցին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել է, որ Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերությունների ամուր հիմքերը երաշխավորում են այն ընդհանրական արժեքները, որոնք դավանում են երկու երկրները։ Դրանք են ժողովրդավարությունը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը։
«Մեր ժողովուրդների ամուր բարեկամությանը նպաստում է նաև այն, որ մեր երկրների պատմությունն ու ճակատագիրն ունեն մեծ նմանություն։ Մեր ժողովուրդները դժվարին խոչընդոտներ են հաղթահարել իրենց անկախության ճանապարհին և հասել են դրան, իհարկե ունենալով նաև ծանր կորուստներ»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը։
Պատվիրակությունների հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ։
Երկուստեք շեշտվել է հումանիտար խնդիրների հաղթահարումն ու առանց նախապայմանների լուծումը։ Նախագահ Նաուսեդան անդրադառնալով հայ ադրբեջանական հարաբերություններին իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորությունների սահմաններում իր նպաստը բերել մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։
Նախագահներ Խաչատուրյանն ու Նաուսեդան զրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաև հայ-լիտվական տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին, մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, տեղեկատվական անվտանգության, առողջապահության բնագավառներում:

В резиденции президента Литвы состоялась встреча президентов Хачатуряна и Гитанаса Науседы (видео)
В резиденции президента Литовской Республики состоялась церемония встречи президента РА Ваагна Хачатуряна, находящегося в Литве с официальным визитом.
По окончании церемонии президент Хачатурян сделал запись в Книге почетных гостей, после чего состоялась приватная беседа президентов: Ваагна Хачатуряна и Гитанаса Науседы.
После прошла встреча в расширенном составе. В ходе встречи президент Литвы поблагодарил за визит и подчеркнул, что взаимные визиты на высоком уровне являются дополнительным стимулом для развития армяно-литовских дружественных отношений.
«Не случайно Литва является первой страной, признавшей независимость Армении, это следствие нашей многовековой дружбы и сотрудничества», - подчеркнул Гитанас Науседа.
Президент Ваагн Хачатурян поблагодарил своего коллегу за теплый прием и заметил, что прочную основу отношений между Арменией и Литвой гарантируют общие ценности, которые исповедуют обе страны. Это демократия, основные права и свободы человека, независимость и суверенитет.
«Тот факт, что истории и судьбы наших стран очень схожи, способствует крепкой дружбе наших народов. Наши народы преодолели тяжелые препятствия на пути к своей независимости и добились ее, конечно,  с большими потерями», - отметил президент Хачатурян.
На встрече делегаций был обсужден широкий круг вопросов, связанных с урегулированием карабахского конфликта, блокадой Азербайджаном Лачинского коридора и региональными событиями.
Стороны подчеркнули необходимость преодоления гуманитарных проблем. Касаясь армяно-азербайджанских отношений, президент Науседа выразил готовность в пределах возможностей способствовать установлению мира в регионе.
В ходе беседы президенты Хачатурян и Науседа коснулись и перспектив армяно-литовского экономического и иного сотрудничества, в частности, в сферах высоких технологий, цифровизации, информационной безопасности и здравоохранения.