Ստորագրվել է մաքսային գործի տարբեր բնագավառներին վերաբերող 22 որոշում
Երևանում ապրիլի 6-ից 7-ը կայացել է Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի 41-րդ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի մաքսային ծառայությունների պատվիրակությունները՝ ծառայությունների ղեկավարների գլխավորությամբ, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պատվիրակությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը վստահություն է հայտնել, որ 41–րդ նիստը ևս մեկ քայլ է՝ ուղղված ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության խորացմանը և արդյունավետության բարձրացմանը: «Միայն մեր մաքսային ծառայությունների համատեղ ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք հասնել ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանը և կայուն զարգացման պայմանների ստեղծմանը՝ ի նպաստ անդամ պետությունների բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը: Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնման և համագործակցության բարձր մակարդակը հնարավորություն է տալիս արագ արձագանքել և փոխընդունելի ու արդյունավետ լուծումներ գտնել ծագած խնդիրների դեպքում»,-ընդգծել է Ռուստամ Բադասյանը։
ՊԵԿ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ քննարկումը հնարավորություն կտա համատեղ լուծումներ գտնել՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխգործակցությունը դյուրացնելու, ինչպես նաև մաքսային ընթացակարգերը պարզեցնելու ուղղությամբ:
Միավորված կոլեգիայի որոշմամբ Միավորված կոլեգիայի նախագահ է ընտրվել Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Ռուսլան Դավիդովը՝ 1 տարի ժամկետով։
Նիստի ընթացքում ստորագրվել է 22 որոշում, որոնք վերաբերում են մաքսային գործի տարբեր բնագավառներին: Մասնավորապես, ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկին համապատասխան որոշակի ապրանքների դասակարգմանը և հայտարարագրման առանձնահատկություններին, անձնական օգտագործման ապրանքների և դրանց բացթողնման հետ կապված առանձին հարցերին, մաքսային վճարների չվճարման ռիսկերի նվազեցմանը, ինչպես նաև ապրանքների դասակարգման ռիսկերի պրոֆիլների մշակմանն ուղղված մի շարք հարցեր։ Հաստատվել են նաև Միավորված կոլեգիայի և դրան կից գործող աշխատանքային խմբերի 2023 թվականի աշխատանքային ծրագրերը և միջոցառումների ցանկերը։
Որոշում է կայացվել Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի հաջորդ՝ 42-րդ նիստն անցկացնել Բելառուսի Հանրապետությունում:

Подписано 22 постановления, которые касаются различных сфер таможенного дела
С 6 по 7 апреля в Ереване состоялось 41-е заседание Объединенной коллегии таможенных служб (ОКТС) стран Евразийского экономического союза, в котором приняли участие делегации таможенных служб Армении, России, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана во главе с руководителями служб, а также делегация Евразийской экономической комиссии.
Приветствуя участников заседания, председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян выразил уверенность, что 41-е заседание является еще одним шагом, направленным на углубление сотрудничества и повышение эффективности между таможенными службами государств-членов ЕАЭС.
«Только благодаря совместным усилиям наших таможенных служб мы сможем добиться повышения конкурентоспособности национальных экономик и создания условий для устойчивого развития в целях повышения уровня жизни населения государств-членов. Высокий уровень взаимопонимания и сотрудничества, сложившийся между таможенными службами государств-членов Евразийского экономического союза, позволяет оперативно реагировать и находить взаимоприемлемые и эффективные решения в случае возникновения проблем», - подчеркнул Рустам Бадасян.
Председатель КГД выразил уверенность, что обсуждение даст возможность найти совместные решения для развития сотрудничества государств-членов ЕАЭС, а также упрощения таможенных процедур.
Согласно решению Объединенной коллегии, и.о. главы Федеральной таможенной службы РФ Давыдов Руслан избран председателем Объединенной коллегии сроком на 1 год.
В ходе заседания было подписано 22 постановления, которые касаются различных сфер таможенного дела.
Принято решение о проведении очередного 42-го заседания Объединенной коллегии таможенных служб стран Евразийского экономического союза в Республике Беларусь.