Կուբայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կուբայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օսկար Սանտանա Լեոն:
Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ հաջողություններ և արգասաբեր աշխատանք է մաղթել դիվանագիտական ծառայության ընթացքում:
Հանրապետության նախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Համոզված եմ, որ Ձեր նշանակումը մեծ նշանակություն կունենա մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Մենք իրոք բարեկամական երկրներ ենք և աշխարհագրական հեռավորությունը չի խանգարում մեր բարեկամությունը շարունակելուն: Կուբան հանրահայտ երկիր է աշխարհում, նաև յուրահատուկ երկիր է և 1959 թվականից հետո ավելի հանրահռչակ է դարձել: Մենք համոզված ենք, որ այն ձեռքբերումները, որոնք ունեցել եք այդ տարիների ընթացքում և որոնք ունեք շարունակական են լինելու: Ձեր նշանակմամբ նաև մենք ավելի կակտիվացնենք մեր համատեղ անելիքները»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և շնորհավորական խոսքերի համար նորանշանակ դեսպանը նշել է. «Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այս ընդունելության և ջերմագին խոսքերի համար: Չնայած նրան, որ մեր երկրները փոքր երկրներ են, մենք կարողացել ենք պահպանել մեր բարեկամական հարաբերությունները բավական երկար տարիներ և չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, մեր ժողովուրդները բավական նմանություններ ունեն հատկապես իրենց սրտամոտ լինելու առումով»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Կուբայի համագործակցության համար հնարավորությունները՝ մասնավորապես առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը նորանշանակ դեսպանին մանրամասներ է հայտնել հարավկովկասյան տարածաշրջանային իրողությունների վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակմանն ու դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի վտանգին:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Կուբայի համագործակցությունը և շեշտվել երկկողմ հարաբերությունների սերտացմանն ուղղված ջանքերի անհրաժեշտությունը:

Чрезвычайный и Полномочный Посол Кубы вручил верительные грамоты Президенту РА (видео)
Поддержи А1+!Чрезвычайный и полномочный посол Республики Куба Оскар Сантана Лео вручил президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну верительные грамоты.
Ваагн Хачатурян, поздравив посла с назначением, пожелал ему успехов и плодотворной работы на дипломатической службе.
Президент Республики отметил: «Уверен, что Ваше назначение будет иметь большое значение для развития отношений между нашими двумя нашими странами. Мы действительно дружественные страны, и географическая отдаленность не мешает нам продолжать нашу дружбу. Куба - известная в мире страна, это уникальная страна, и после 1959 года она стала более известной. Мы уверены, что достижения, которых Вы добились за эти годы и которые у Вас есть, будут продолжены. С Вашим назначением мы активизируем нашу совместную деятельность».
Выразив признательность за прием и поздравление, посол сказал: «Во-первых, хочу поблагодарить Вас за такой прием и добрые слова. Несмотря на то, что наши страны являются небольшими странами, мы смогли сохранить наши дружеские отношения на протяжении многих лет, и, несмотря на географическую отдаленность, наши народы имеют много общего, особенно в плане их сердечности.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества между Арменией и Кубой, в частности, в сферах здравоохранения, высоких технологий и сельского хозяйства.
Президент Республики представил послу развития на Южном Кавказе, блокаду Азербайджаном гуманитарного Лачинского коридора и гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе.
Обе стороны подчеркнули важность сотрудничества Армении и Кубы на международных площадках и необходимость усилий, направленных на углубление двусторонних отношений.