Մոսոյին և Սեյրան Օհանյանին պետք է հարցնել, թե ինչու է այդպես․ Լևոն Շիրինյան (տեսանյութ)
«Արցախի իշխանությունները կարող են ասել․ եկեք Ստեփանակերտում հանդիպենք, ոչ թե Բաքվում» նշում է «ՔԺԿ» կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը՝ անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի առաջարկին, ըստ որի, առաջարկվում է Բաքվում կազմակերպել հանդիպում Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև։
Շիրինյանը կարծում է, որ Ռուսաստանն ի օգուտ Ադրբեջանի է գործում, իսկ հարցին, թե ինչպես անել, որ Արցախում ադրբեջանական սադրանքները չկրկնվեն, Շիրինյանը պատասխանեց
«Կրկնվելու են նման դեպքերը, մինչև ՊԲ-ն չունենա այն հզորությունը՝ նման սադրանքները զսպելու համար։ Պետք են զինված ուժերի գործողություններ, այդ կարողությունն ունե՞նք, թե չէ։ Այդ հարցը պետք է տրվի ՀՀ այն զինվորականներին և գեներալներին, ովքեր բանակը ղեկավարեցին 30 տարի։ Այն Մոսո կոչվածին պետք է հարցնել, Սեյրան Օհանյանին պետք  է հարցնել թե ինչու է այսպես»։
Շիրինյանի կարծիքով, Ռուսաստանը ոչ թե չի կարողանում իր խաղաղապահների գործառույթների արդյունավետությունը ավելի մեծացնել, այլ չի ցանկանում։ Շիրինյանի կարծիքով, ՌԴ-ն այդպես է վարվել նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ
«Պատերազմի ընթացքում ռուսները ղեկավարել են հայ գեներալների միջոցով, 5-րդ շարասյունը դա է, որոնք գեներալներ չեն, պարզապես ունեն ուսադիրներ»։
Քաղաքագետը ավելացրեց, որ ՀՀ իշխանությունների խնդիրը պետք է լինի Արցախում միջազգային խաղաղապահ ուժերի հարցը լուծել, որպեսզի ռուս խաղաղապահների դուրս գալուց առաջ կամ անմիջապես հետո միջազգային խաղաղապահ ուժերը տեղակայվեն։

Следует спросить Мосо и Сейрана Оганяна, почему это так: Левон Ширинян (видео)
«Власти Арцаха могут сказать: давайте встретимся в Степанакерте, а не в Баку», - отмечает председатель Христианско-демократической партии  Левон Ширинян, коснувшись официального предложения Баку, согласно которому предлагается организовать встречу представителей Арцаха и Азербайджана в Баку.
Ширинян считает, что Россия действует в пользу Азербайджана, и на вопрос, как не допустить повторения азербайджанских провокаций в Арцахе, Ширинян ответил:
«Такие случаи будут повторяться до тех пор, пока у АО не будет сил, чтобы пресекать такие провокации. Нужны действия вооруженных сил, есть у нас такая возможность или нет? Этот вопрос следует задать военным и генералам РА, руководившим армией 30 лет. Надо спросить так называемого Мосо, нужно спросить Сейрана Оганяна, почему это так».
По словам Шириняна, дело не в том, что Россия не в состоянии повысить эффективность своих миротворцев, она не хочет. По мнению Шириняна, РФ так действовала и во время 44-дневной войны:
«Русские во время войны правили через армянских генералов, это - 5-я колонна, которые не генералы, просто у них есть погоны».
Политолог добавил, что задачей властей РА  должно быть решить вопрос международных миротворческих сил в Арцахе, чтобы перед или сразу после выхода российских миротворцев были размещены международные миротворцы.