15 մլն 172 հազար 500 դրամի վնաս՝ ապօրինի անտառահատումների արդյունքում. գործն ուղարկվել է դատարան
Բ.Պ.-ն, 2020 թվականի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2021 թվականի հուլիսի 22-ը զբաղեցնելով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Դսեղի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Դսեղի անտառպետության 5-րդ պահաբաժնի անտառապահի պաշտոնը, իր վրա դրված պարտականությունները պատշաճ չկատարելու հետևանքով՝ կազմակեր-պության ու պետության իրավունքներին և օրինական շահերին անզգուշությամբ պատճառել է ծանր հետևանք՝ 15 մլն 172 հազար 500 դրամի վնաս:
Մասնավորապես՝ Բ.Պ.-ն նշված պահաբաժնում պարբերաբար շրջայցեր չի իրականացրել, չի կազմել շրջայցերի արձանագրություններ, անտառխախտման որևէ դեպք չի հայտնաբերել ու չի արձանագրել, սակայն 2020 թվականի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մայիսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ապօրինի հատվել են տարբեր տեսակի ու տրամագծի 112 ծառեր և 10 ճյուղեր:
2021 թվականի օգոստոսի 11-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 2023 թվականի մարտի 23-ին Բ.Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Բ.Պ.-ն չի վերականգնել 15 մլն 172 հազար 500 դրամի պատճառված վնասը:
Լոռու մարզի դատախազի կողմից 2023 թվականի մարտի 28-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Բացի այդ, դատարան է ներկայացվել պետությանը պատճառված վնասի հատուցման վերաբերյալ հայցադիմում: Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի մարտի 20-ին Բ.Պ.-ի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական վարույթ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (միաժամանակ ներկայացվել է հայցադիմում՝ պետությանը պատճառված 5 մլն 43 հազար դրամ վնասի վերականգնման նպատակով):

Ущерб в размере 15 млн 172 тысяч 500 драмов в результате незаконной вырубки леса: дело направлено в суд
Бывший лесничий 5-го заповедника Дсегского лесхоза по неосторожности нанес тяжкие последствия правам и законным интересам организации и государства: ущерб в размере 15 млн. 172 тыс. 500 драмов. Об этом говорится в сообщении Генеральной прокуратуры.
"Б.П., с 24 ноября 2020 года по 22 июля 2021 года, занимавший должность лесничего 5-го заповедника Дсегийского лесничества филиала "Дсегинский лесхоз" ГНОК "Хаянтар", в связи с ненадлежащим выполнением возложенных на него обязанностей, по неосторожности причинил тяжкие последствия правам и законным интересам организации и государства: ущерб в размере 15 миллионов 172 тысяч 500 драмов.
В частности, регулярные обходы в указанном заповеднике Б.П. не проводились, протоколы обходов не составлялись, случаев вырубки лесов не выявлено и не зафиксировано, но в период с 27 ноября 2020 г. по 24 мая 2021 г. незаконно срублены деревья 112 деревьев разного диаметра и 10 веток.
Уголовное дело возбуждено 11 августа 2021 года. 23 марта 2023 г. Б. П. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 315 УК РФ от 18 апреля 2003 г. (служебная халатность, повлекшая по неосторожности тяжкие последствия).
В ходе предварительного следствия по уголовному делу обвиняемый Б.П. не возместил ущерб в размере 15 млн 172 тыс. 500 драмов.
28 марта 2023 года прокурор Лорийской области направил уголовное дело в суд с обвинительным заключением. Кроме того, в суд подан иск о возмещении ущерба, причиненного государству.
20 марта 2023 года в суд было направлено очередное уголовное дело в отношении Б.П. с обвинительным актом (одновременно был подан иск о взыскании 5 млн 43 тыс драмов причиненного государству ущерба).