Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրաբական պետությունների լիգայի խորհրդի` նախարարական նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մարտի 8-ին Կահիերում հանդիպել է Օմանի Սուլթանության արտաքին գործերի նախարարի դիվանագիտական հարցերով տեղակալ Շեյխ Խալիֆա բին Ալի բին Իսսա Ալ-Հարսիի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Օմանի միջև երկկողմ օրակարգային հարցերի՝ շեշտելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունը։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորությունների շուրջ:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը և ընդգծել է, որ դրանց հակառակ ադրբեջանական կողմն իր շարունակական սադրանքներով և առավելապաշտական նկրտումներով մարտահրավեր է նետում կարգավորման գործընթացին և ընդհանուր տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը: Վահան Կոստանյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը և կարևորել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան միջանցքի ապաշրջափակման հրատապությունը:
Քննարկվել են նաև միջազգային այլ հարթակներում Հայաստանի և Օմանի հնարավոր փոխգործակցության հարցեր։ Այս համատեքստում նախարարի տեղակալն ընդգծել է հատկապես Ադրբեջանի կողմից կրոնական գործոնի շահարկման անթույլատրելիությունը՝ շեշտելով, որ դա չի համապատասխանում Հայաստանի և հայ ժողովրդի ու արաբական աշխարհի միջև ավանդական ջերմ հարաբերությունների տրամաբանությանը։

Ваан Костанян представил создавшуюся в Нагорном Карабахе гуманитарную ситуацию (видео)
Поддержи А1+!В рамках министерского заседания Совета Лиги арабских государств заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян 8 марта в Каире встретился с заместителем министра иностранных дел Султаната Оман по дипломатическим вопросам шейхом Халифа бин Али бин Исса Аль-Харси.
Собеседники коснулись вопросов двусторонней повестки дня Армении и Омана, подчеркнув важность активизации политического диалога и консультаций. Состоялся обмен мнениями о возможностях дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, туристической и в других сферах.
Коснувшись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, заместитель министра иностранных дел представил усилия армянской стороны по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и подчеркнул, что, в отличие от них, азербайджанская сторона с ее непрерывными провокациями и максималистскими устремлениями бросает вызов процессу нормализации и установления мира и стабильности в регионе. Ваан Костанян представил своему коллеге гуманитарную ситуацию, создавшуюся в Нагорном Карабахе из-за блокировки Лачинского коридора, и подчеркнул необходимость срочного разблокирования коридора в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Были обсуждены и вопросы возможного сотрудничества Армении и Омана на международных площадках. В этом контексте заместитель министра подчеркнул недопустимость спекуляции религиозным фактором со стороны Азербайджана, заметив, что это не соответствует логике традиционно теплых отношений между Арменией, армянским народом и арабским миром.