Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում․ Արցախի ԱԳՆ
Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հաղորդագրություն այն մասին, թե իբր նույն օրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով անցել է Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյուն։
Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում, և հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք:
Ադրբեջանի իշխանությունները նման ապատեղեկատվություն էին տարածում նաև Հայաստանից Արցախ այսպես կոչված ականների տեղափոխման մասին, սակայն փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը բարձր մակարդակով մերժեց այդ կեղծիքը։
Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նման կերպ փորձում են շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողությունից, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ահաբեկչական և էթնիկ զտման քաղաքականությունից, ինչպես նաև հող նախապատրաստել հնարավոր նոր սադրանքների համար։

Информация, распространённая МО Азербайджана, не соответствует действительности: МИД Арцаха
Поддержи А1+!Информация о колонне боевой техники Вооруженных сил Республики Армения, которая в сопровождении миротворцев Российской Федерации проехала по дороге Степанакерт-Лисагор, распространенная Министерством обороны Азербайджана, не соответствует действительности и является очередной ложью, направленной на то, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах, распространенном в ответ на сообщение МО Азербайджана от 7 марта.
«Власти Азербайджана распространяли и дезинформацию о так называемой перевозке мин из Армении в Арцах, но 22 февраля Международный суд ООН опроверг эту ложь на самом высоком уровне.
В то же время очевидно, что азербайджанские власти, таким образом, пытаются отвлечь внимание международной общественности от террористической операции, проведенной азербайджанскими вооруженными силами 5 марта, от проводимой ими политики терроризма и этнических чисток, направленной против народа Арцаха, а также подготовить почву для возможных новых провокаций», - говорится в заявлении МИД Арцаха.