ՀՀ ԱԳ հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից տարածված ապատեղեկատվության վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը տարածել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական հաղորդագրությունը, իբրև թե նույն օրը ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում:
Պաշտոնապես շեշտում ենք, որ սույն տեղեկատվությունն ամբողջությամբ կեղծ է, չունի և չի կարող ունենալ որևէ փաստական հենք և աղերս իրականության հետ։
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել՝
1. Մարտի 5-ին իր զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական ակտից, որին զոհ են գնացել Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային ծառայության երեք աշխատակիցներ, մեկ աշխատակից վիրավորվել է,
2. Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն իր կողմից չկատարելու և ի հեճուկս այդ որոշման՝ Լաչինի միջանցքը փակ պահելու փաստից,
3. 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու փաստից:
Այս ակնհայտ փաստերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Ադրբեջանը որդեգրել է ապատեղեկատվության ու լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար: Ընդ որում, Ադրբեջանն այդ քաղաքականությունն «արդարացնելու» համար շարունակում է արևմուտքում Հայաստանին որպես ծայրահեղ ռուսամետ, իսկ Ռուսաստանում՝ ծայրահեղ արևմտամետ ներկայացնելու իր քաղաքականությունը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ որևէ ռազմամթերք կամ ռազմական նշանակության ապրանք Լաչինի միջանցքով չի տեղափոխվել ինչպես մինչև դրա շրջափակումը, այնպես էլ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից հետո։ Ավելին, վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետությունը բանակ չունի։ Այս տեղեկատվության իսկությունը ստուգելու համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու առաջարկը բազմիցս մերժվել է հենց Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:
Վերահաստատելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհապաղ գործուղման անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները:

Заявление МИД РА относительно распространённой Азербайджаном дезинформации
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Армении отреагировало на распространенную министерством обороны Азербайджана ложную информацию о том, что якобы колонна военной техники ВС Армении в сопровождении российских миротворцев прошла по дороге Степанакерт-Гайбалишен-Лисагор и по той же дороге была осуществлена перевозка личного состава ВС Армении. В заявлении говорится:
“Министерство обороны Азербайджана 7 марта распространило очередное сообщение с целью введения в заблуждение международной общественности, якобы в тот же день колонна военной техники ВС Армении в сопровождении российских миротворцев прошла по дороге Степанакерт-Гайбалишен-Лисагор и по этой же дороге была осуществлена перевозка личного состава ВС Армении.
Официально подчеркиваем, что эта информация является полностью ложной, не имеет и не может иметь под собой никакой фактической основы и не соответствует действительности.
Подобными «громкими раскрытиями» Азербайджан пытается отвлечь внимание международной общественности:
от террористического акта, совершенного 5 марта вооруженными силами Азербайджана, в результате которого погибли трое сотрудников паспортной службы полиции МВД Нагорного Карабаха, один сотрудник получил ранения.
от невыполнения имеющего обязательную юридическую силу решения Международного суда, и от продолжения блокирования Лачинского коридора, несмотря на соответствующее решение Суда.
от факта невыполнения своих международных обязательств по Лачинскому коридору в рамках Трехстороннего заявление от 9 ноября 2020 года.
Для того чтобы отвлечь внимание международного сообщества, Азербайджан принял политику распространения дезинформации и повышения напряженности, пытаясь создать фиктивную информационную базу для того, чтобы осуществить новую агрессию не только против Нагорного Карабаха, но и Республики Армения. При этом Азербайджан для того, чтобы «оправдать» свою политику, продолжает представлять Армению на Западе в качестве крайне пророссийской, а в России - крайне прозападной.
Армения неоднократно заявляла, что она не перевозила через Лачинский коридор каких-либо боеприпасов или военных товаров как до блокады, так и после 12 декабря. Более того, мы подтверждаем, что Республика Армения не имеет армии в Нагорном Карабахе. Предложение Армении отправить международную миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах, чтобы проверить подлинность этой информации, неоднократно отвергалась самим высшим руководством Азербайджана.
Еще раз подтверждая стремление Армении достичь мира в регионе, еще раз подчеркиваем необходимость немедленной отправки международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для предотвращения новой агрессии со стороны Азербайджана и очевидных приготовлений Азербайджана подвергнуть народ Нагорного Карабаха этническим чисткам и геноциду".