Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի հանձնաժողովների ավագ պատգամավորների հետ
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության, մարդու իրավունքների և հումանիտար օժանդակության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով մշտական հանձնաժողովների ավագ պատգամավորների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի անդամներ:
Նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տարբեր ոլորտներում հաստատվել է արդյունավետ համագործակցություն: ԱԳ նախարարը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նշելով, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական ակտիվ կապերը նպաստում են թե՛ երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը, թե՛ տարածաշրջանային կարևոր հարցերի բարձրաձայնմանը:
Ծավալված քննարկման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների վերաբերյալ, ինչի համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանում զարգացման և բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ Գերմանիայի և Եվրոպական միության կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգությունն ու կայունությունը խաթարող մարտահրավերները։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Այս առնչությամբ հայկական կողմը բարձր է գնահատել Բունդեսթագի անդամների հստակ ուղերձները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման և ազատ տեղաշարժի վերականգնման հարցում:
Նախարար Միրզոյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողությունները խաթարում են Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերը:
Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցերի:

Арарат Мирзоян встретился с представителями постоянных комиссий Бундестага Германии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 февраля встретился с представителями постоянных комиссий Бундестага Германии по внешним связям, обороне, правам человека и гуманитарной помощи, а также вопросам ЕС. Во встрече также приняли участие члены Группы дружбы Германия-Южный Кавказ.
Арарат Мирзоян с удовлетворением отметил, что между Арменией и Германией налажено эффективное сотрудничество в различных сферах. Министр иностранных дел подчеркнул важную роль парламентской дипломатии, отметив, что активные армяно-германские межпарламентские связи способствуют как расширению двусторонней повестки дня, так и постановке важных региональных вопросов.
В ходе обсуждения состоялся обмен мнениями относительно осуществляемых в Армении демократических реформ, в контексте которых министр Мирзоян подчеркнул важность оказываемой Германией и Европейским союзом поддержки в развитии  Армении и осуществлении реформ.
Участники встречи также обсудили вызовы, подрывающие безопасность и стабильность на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил подробности гуманитарного кризиса, который возник в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора. В этой связи армянская сторона высоко оценила четкие послания депутатов Бундестага, в том числе относительно открытия Лачинского коридора и восстановления свободного передвижения.
Министр Мирзоян также представил участникам встречи последние развития в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что воинственная риторика, максималистские амбиции и агрессивные действия Азербайджана подрывают усилия Армении по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе.