Չնայած մենք ծանր իրավիճակում ենք, բայց ես լավատես եմ․ Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
Հունվարի 24-ի երեկոյան կազմակերպվել է Արցախի բարեկամների հեռավար հավաք՝ «Արցախ. 44-օրյա շրջափակում» խորագրով, որին մասնակցել են հայտնի հասարակական-քաղաքական, մշակութային գործիչներ, խորհրդարանականներ, իրավապաշտպաններ, հետազոտական-վերլուծական հայտնի կենտրոնների, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների, գործարար շրջանակների օտարերկրացի շուրջ 300 ներկայացուցիչներ ավելի քան 40 երկրից: Այս մասին հայտնում են պետնախարարի աշխատակազմից։
Միջոցառման նպատակն էր Արցախի բարեկամներին ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից 44 օր շարունակվող Արցախի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, օրեցօր խորացող հումանիտար խնդիրները, ահագնացող էներգետիկ ճգնաժամը, ինչպես նաև՝ հումանիտար և քաղաքական հիմնախնդիրների հաղթահարման միջոցներն ու մոտեցումները:
Որպես հիմնական բանախոսներ հանդես են եկել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը և ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին պատասխանել են նաև ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը և ԱՀ պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը: Պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի բարեկամներին՝ նշելով, որ արցախցիները գնահատում են բոլոր նրանց ջանքերը, ովքեր այս ծանր իրավիճակում անտարբեր չեն իրենց խնդրին և իրենց կողքին են:
«Չնայած մենք ծանր իրավիճակում ենք, բայց ես լավատես եմ, որովհետև տեսնում եմ արցախցիների ոգին ու կամքի ուժը, և ինձ համար մեծ հպարտություն է այդ մարդկանց կողքին կանգնելը։ Մենք պատրաստ ենք ամեն ինչով անցնելու, որովհետև արժանապատիվ ապրելու ձգտումը և սերը դեպի հայրենիքը մեծ ուժ է տալիս: Արցախի և արցախցիների՝ իրենց հողի վրա արժանապատիվ ապրելու իրավունքի պայքարը ոչ միայն հայերի, այլև աշխարհի համար է կարևոր, քանի որ այն արժանապատվությունը, արժեքները պահպանելու պայքար է»,- ասել է պետնախարարը:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է շրջափակման հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումներն ու հումանիտար խնդիրները: Նա նշել է, որ շրջափակումը միայն դատարկ ցուցափեղկերը չեն, դա մարդկանց մի շարք հիմնարար իրավունքների՝ ազատ տեղաշարժի, առողջության, կրթության, պատշաճ սնվելու իրավունքների խախտումներն են, տնտեսության ու ենթակառուցվածքների քայքայումն է, բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումներն են, Հայաստանից Արցախ վերադարձող երեխաների ահաբեկումն է:
«Ադրբեջանն իրականացնում է հատուկ հանցավոր քաղաքականություն, որը միտված է հայրենազրկելու Արցախում ապրող հայերին, ոչնչացնելու նրանց։ Իրավիճակը պահանջում է միջազգային հանրության հստակ արձագանքը։ Միջազգային հանրությունը, այո՛, պատասխանատվություն ունի պաշտպանելու մարդու իրավունքները։ Մարդու իրավունքն այլևս պետության հայեցողության հարց չէ,- ասել է Գեղամ Ստեփանյանը:- Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան, օգտագործելով այս առիթը, ցանկանում եմ դիմել ձեզ և խնդրել, որ գործադրեք բոլոր ջանքերը, որ միջազգային հանրությունը ստանձնի իր պատասխանատվությունը և իրական քայլեր ձեռնարկի՝ զսպելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը»։
Շարունակելով թեման՝ պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդն ակնկալում է, որ միջազգային իրավունքով հաստատված նորմերը պաշտպանվեն նույն միջազգային իրավունքի պատասխանատուների, դերակատարների կողմից. «Միջազգային հանրությունը պետք է ցույց տա, որ Ադրբեջանը բարձր գին է վճարելու հանցագործությունների համար։ Բոլոր երկրներից ակնկալում ենք, որ հանդես գան Արցախի մեկուսացման դեմ և Արցախի միջազգային ներգրավվածության ապահովման հարցը լուծեն: Այստեղ կրկին բոլոր երկրների, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համագործակցությունը շատ կարևոր է»:
Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Սերգեյ Ղազարյանը նկատել է, որ տարիներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի ոտնահարումների, ագրեսիվ գործողությունների անպատժելիությունն է հանգեցրել այսօրվա իրավիճակին: «Մինչև Ադրբեջանը չպատժվի, նման ցեղասպանական քաղաքականությունը շարունակելու է։ Պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն ոչ թե Ադրբեջանի ժողովրդի դեմ, այլ՝ կոնկրետ այն անձանց դեմ, ովքեր ներգրավված են քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում։ Մեր բոլորի, առաջին հերթին՝ մեր բարեկամների ջանքերը պետք է կենտրոնացած լինեն այս ուղղության վրա»,- ընդգծել է նա:
Պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը նշել է, որ այս անգամ ընտրելով բնապահպանական կեղծ օրակարգ՝ ադրբեջանցիները փորձել են այդպիսով աշխարհի համար «գրավիչ» թեմա գտնել՝ հաշվարկելով, որ դրա քողի տակ կարող են լեգիտիմացնել իրենց այդ հանցագործությունը. «Բայց նրանց այդ հաշվարկները չեն արդարացել: Այս 44 օրվա ընթացքում մեր ժողովուրդը ցույց տվեց իր կամքը, որ պատրաստ է այս պայքարին»: Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչները Արցախի բարեկամներին կոչ են արել շարունակել միջազգային հարթակներում իրենց ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, կայուն անվտանգության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմների բարելավման, ցամաքային բնականոն հաղորդակցության վերականգնման, օդային հումանիտար միջանցքի բացման, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների

Хотя мы находимся в тяжелой ситуации, я настроен оптимистично: Рубен Варданян (видео)
Вечером 24 января состоялась дистанционная встреча друзей Арцаха: «Арцах. 44 дня блокады», в которой приняли участие известные общественно-политические, культурные деятели, парламентарии, правозащитники, около 300 иностранных представителей известных научно-аналитических центров, международных гуманитарных организаций, деловых кругов из более чем 40 стран мира.
Цель встречи заключалась в представлении друзьям Арцаха ситуации, создавшейся в результате 44-дневной незаконной блокады Арцаха Азербайджаном, обостряющихся с каждым днем гуманитарных проблем, энергетического кризиса, а также путей и подходов преодоления гуманитарно-политических проблем.
В качестве основных докладчиков выступили государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян и Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, на многочисленные вопросы участников ответили министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян, депутат Национального собрания Давид Мелкумян и советник госминистра Артак Бегларян.
Государственный министр поблагодарил друзей Арцаха, отметив, что арцахцы ценят усилия всех, кто неравнодушен к их проблеме и находится на их стороне в этой сложной ситуации.
«Хотя мы находимся в тяжелой ситуации, я настроен оптимистично, потому что вижу дух и силу воли народа Арцаха, и для меня большая честь поддерживать этих людей. Мы готовы пройти через все, потому что желание жить достойно и любовь к Родине дают большие силы. Борьба за право Арцаха и народа Арцаха за достойную жизнь на своей земле важна не только для армян, но и для всего мира, потому что это борьба за сохранение достоинства и ценностей», - сказал госминистр.
Омбудсмен Гегам Степанян представил нарушения основных прав человека и гуманитарные проблемы, создавшиеся в результате блокады. Он отметил, что блокада - это не только пустые витрины, это нарушение ряда фундаментальных прав людей на: свободу передвижения, на здоровье, образование, на правильное питание, это разрушение экономики и инфраструктур, психологическое давление на население, запугивание детей, возвращающихся из Армении в Арцах.
«Азербайджан проводит особую преступную политику, направленную на изгнание проживающих в Арцахе армян и их уничтожение. Ситуация требует четкой реакции со стороны международного сообщества. Да, международное сообщество несет ответственность за защиту прав человека. Права человека перестали быть прерогативой государств. Как правозащитник, я хотел бы воспользоваться случаем, чтобы обратиться к вам и попросить приложить все усилия, чтобы международное сообщество взяло на себя ответственность и предприняло реальные шаги по обузданию преступной политики Азербайджана», - призвал Гегам Степанян.
Продолжая тему, советник государственного министра Артак Бегларян отметил, что народ Арцаха ожидает, что нормы, установленные международным правом, будут защищены теми же ответственными лицами и субъектами международного права.
«Международное сообщество должно показать, что Азербайджан заплатит высокую цену за свои преступления. Мы ожидаем, что все страны выступят против изоляции Арцаха и решат вопрос обеспечения международной вовлеченности Арцаха. Здесь опять же очень важно сотрудничество всех стран, прежде всего стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, России, США и Франции».
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян отметил, что к сегодняшней ситуации привела безнаказанность нарушений международного права и агрессивных действий со стороны Азербайджана на протяжении многих лет.
«Пока Азербайджан не будет наказан, такая геноцидальная политика будет продолжаться. Санкции должны быть применены не против народа Азербайджана, а против тех лиц, которые вовлечены в процесс принятия политических решений. Усилия всех нас, в первую очередь, наших друзей, должны быть сосредоточены на этом направлении», - подчеркнул он.
Депутат Давид Мелкумян отметил, что на этот раз, выбрав лживую экологическую повестку, азербайджанцы пытались использовать «привлекательную» для мира тему, рассчитывая, что под ее видом они смогут узаконить свое преступление.
«Но их расчеты не оправдались. За эти 44 дня наш народ показал свою волю, показал, что он готов к этой борьбе».
Представители Республики Арцах призвали друзей Арцаха продолжать свои усилия на международных площадках во имя защиты прав народа Арцаха, совершенствования международных механизмов обеспечения стабильной безопасности, восстановления нормального сухопутного сообщения, открытия воздушного гуманитарного коридора, а также осуждения преступных деяний Азербайджана.