ԵԽԽՎ-ն կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի ազատության ընդհատմամբ, որը զգալի դժվարություններ է պատճառում բնակչությանը», -ասվում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) չորս համազեկուցողների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Միջանցքով պետք է շտապ վերականգնվի մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը։ Մենք կոչ ենք անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի Եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ»,- ասել են Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողներ Յան Լիդել-Գրեյնջերը (Միացյալ Թագավորություն, ԵՀ/ԴԱ), Լիզ Քրիստոֆերսենը (Նորվեգիա, SOC) և Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, SOC) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա, EPP/CD):
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև խաղաղության հասնելու համար ստեղծված իրավիճակը և դիվանագիտական ջանքերը չորեքշաբթի քննարկվել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի կողմից Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և ԵԱՀԿ ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոկֆոյի հետ։ Մինսկի խումբը»,- ասել ենք նրանք։«Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ապահովելու անհրաժեշտ բոլոր քաղաքական աջակցությունը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու միջոցով»,- եզրափակել են նրանք։

ПАСЕ призывает восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Поддержи А1+!Четыре содокладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по мониторингу Азербайджана и Армении в совместном заявлении обратились к ситуации в Лачинском коридоре, выразив обеспокоенность нарушением свободы передвижения в Лачинском коридоре, что причиняет значительные страдания населению. Об этом говорится в заявлении, подписанном четырьмя содокладчиками.
«Свобода и безопасность передвижения людей и товаров по коридору должна быть срочно восстановлена. Мы призываем все стороны трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года немедленно принять необходимые меры», — говорится в заявлении Яна Лидделл-Грейнджера (Великобритания), Лиз Кристофферсен (Норвегия), Киммо Кильюнен (Финляндия) и Борианы Эберг (Швеция).
«Текущая ситуация и дипломатические усилия по достижению прочного мира между Арменией и Азербайджаном были обсуждены в среду Мониторинговым комитетом ПАСЕ со специальным представителем ЕС на Южном Кавказе Тойво Клааром и французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Брисом Рокфёем», — заявили они.
«Мы подтверждаем нашу готовность оказать всю необходимую политическую поддержку, в том числе путем проведения миссии по установлению фактов в регионе», — заключили содокладчики.