ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը Մալթայի Ինքնիշխան Ուխտի Մեծ կանցլեր Ռիկարդո Պատեռնո Դի Մոնտեկուպոյի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինոկտեմբերի 25-ին Հռոմում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մալթայի Ինքնիշխան Ուխտի Մեծ կանցլեր (ԱԳ նախարար) Ռիկարդո Պատեռնո Դի Մոնտեկուպոյին։
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Մալթայի Ինքնիշխան Ուխտի միջև երկկողմ հարաբերությունները հիմնված են վաղեմի պատմական կապերի և քրիստոնեական նույնակունք արժեքների վրա՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել խորացնել տարբեր ոլորտներում հաստատված համագործակցությունը:
ԱԳ նախարարը և Մեծ կանցլերը քննարկել են Հայաստանում Ուխտի կողմից հումանիտար աջակցության և առողջապահության բնագավառներում իրականացված ծրագրերն ու այս ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացումը: Զրուցակիցները նաև անդրադարձ են կատարել մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին և այս ուղղությամբ միասնական քայլեր կատարելու հնարավորություններին
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային օրակարգի խնդիրների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքն անհապաղ լքելու և հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը: Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններին՝ ԱԳ նախարարը կարևորել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը։ Միաժամանակ արձանագրվել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման կարևորությունը:

Встреча главы МИД РА с Великим Канцлером Суверенного Мальтийского Ордена Рикардо Патерно ди Монтекупо (видео)
25 октября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Риме с Великим канцлером Суверенного Мальтийского Ордена (министром иностранных дел) Рикардо Патерно ди Монтекупо.
Собеседники подчеркнули, что двусторонние отношения между Арменией и Суверенным Мальтийским Орденом основаны на давних исторических связях и общих христианских ценностях, выразив готовность к дальнейшему углублению установившегося сотрудничества в различных сферах.
Министр иностранных дел и Великий канцлер обсудили программы, реализуемые Орденом в сфере гуманитарной помощи и здравоохранения в Армении и дальнейшее углубление сотрудничества в этих сферах. Собеседники также затронули вопросы сохранения культурного наследия и возможности совместных шагов в этом направлении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной повестки. Министр Мирзоян представил позицию армянской стороны по армяно-азербайджанским отношениям, урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Коснувшись гуманитарной ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии против территориальной целостности Республики Армения, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения и соблюдения режима прекращения огня. Касаясь военных преступлений, совершенных Вооруженными силами Азербайджана, министр иностранных дел РА подчеркнул важность адресной реакции международного сообщества. Также была отмечена важность вопроса сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.