Մայր Աթոռը հայտարարություն է տարածել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 20-ին Թյուրքական պետությունների կազմակերպության կրոնական առաջնորդների երրորդ հանդիպմանը Բաքվում, որը շարունակվեց գրավված Շուշիում, Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի կողմից հերթական անգամ հնչեցվել են հերյուրական ու նենգափոխիչ հայտարություններ և դատողություններ ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի, էթնիկ զտումների, թյուրք-իսլամական մշակութային-հոգևոր ժառանգության ոչնչացման, սրբավայրերի յուրացման, ադրբեջանական խաղաղասիրության և հայկական ռևանշիզմի վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ հայկական կողմի պետական և հոգևոր պատկան կառույցների կողմից բազմիցս տրվել և այսօր էլ շարունակաբար տրվում են պատասխաններ և լուսաբանություններ։ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը չի խորշել անգամ Հայոց Եկեղեցուն մեղադրանքներ հասցեագրել և կեղծ վերագրումների համատեքստում կոչ հղել Սուրբ Էջմիածնին և ցուցումներ՝ մեր «ժողովրդին ոչ թե նոր արհավիրքներ, այլ փրկություն» բերող քայլերի առաջնորդելու։
Տարօրինակ է, որ 2020 թվականին Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձնազերծած պատերազմից և իրագործած անմարդկային դաժանություններից հետո Շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հրահրիչ խոսույթը բնավ չի փոխվել։ Ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը իբրև թե կարևորող Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահը, հակառակ հոգևոր առաջնորդների եռակողմ հանդիպումներում որդեգրված ուղերձների ոգուն, նույն ժամանակ լուռ է Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, ռազմատենչության և հայատյացության, ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների, սահմաններին ամենօրյա սադրանքների, խաղաղ բնակավայրերը գնդակոծելու, հայ ռազմագերիներին անօրինաբար պահելու և խոշտանգելու, դաժանորեն կյանքից զրկելու, զոհվածների մարմինները խեղելու և պղծելու, Արցախի մեր ժողովրդի ազատ ու անկախ կյանքի իրավունքը ոտնահարելու, հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգությունը ոչնչացնելու և յուրացնելու փաստերի առնչությամբ, որոնք հստակ և հիմնավոր փաստագրված են նաև միջազգային հանրության և կառույցների կողմից։
Թվարկված հարցերը կարոտ են շուտափույթ լուծումների, իսկ հումանիտար խնդիրները առավել ևս կարիքն ունեն Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի ուշադրության և միջնորդական ջանքերի։ Սուրբ Էջմիածնի կոչն է Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին՝ հավատարիմ հոգևոր իր կոչմանն ու առաքելությանը, տեսանելի քայլեր գործադրել այս ուղղությամբ՝ թոթափելու վշտացյալ հոգիներից ցավն ու տրտմությունը։
Թող Բարձրյալը օրհնի տարածաշրջանի ժողովուրդների կյանքը երկնապարգև խաղաղությամբ, ողորմությամբ և առատ շնորհներով։

Первопрестольный Эчмиадзин распространил заявление
Первопрестольный Святой Эчмиадзин в своем заявлении коснулся заявлений и суждений, сделанных председателем Управления мусульман Кавказа шейх-уль-исламом Аллахшукюром Пашазаде во время третьего съезда религиозных лидеров Организации тюркских государств относительно карабахского конфликта, назвав их клеветой и ложью.
«20 октября на третьем съезде религиозных лидеров Организации тюркских государств в Баку, который продолжился в оккупированном Шуши, председатель Управления мусульман Кавказа шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде в очередной раз озвучил клеветнические и лживые заявления и суждения о карабахском конфликте, этнических чистках, уничтожении тюркско-исламского культурно-духовного наследия, присвоении святых мест, азербайджанском пацифизме и армянском реваншизме, в связи с которыми государственные и духовные структуры армянской стороны неоднократно давали и дают ответы и пояснения. Духовный лидер Азербайджана даже не гнушался адресовать обвинения в адрес Армянской церкви и в контексте ложных обвинений направил обращение к Святому Эчмиадзину направить наш народ на шаги, которые принесут «не новые бедствия, а спасение».
Странно, что после развязанной Азербайджаном войны против народа Арцаха в 2020 году и совершенных бесчеловечных зверств провокационный дискурс шейх-уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде ничуть не изменился. Председатель Управления мусульман Кавказа, который якобы подчеркивает важность мирного сосуществования народов, вопреки духу принятых на трехсторонних встречах духовных лидеров посланий, умалчивает о продолжающейся со стороны Азербайджана агрессии, воинственности и армянофобии, вторжениях на суверенную территорию Армении, ежедневных провокациях на границах, обстрелах мирных населенных пунктов, незаконном удерживании армянских военнопленных и о фактах пыток, зверского лишения жизни, нанесения увечий и осквернения тел жертв, нарушениях права на свободу и независимую жизнь нашего арцахского народа, уничтожения и присвоения армянского исторического, культурного и духовного наследия, которые четко и обоснованно задокументированы международным сообществом и структурами.
Перечисленные вопросы нуждаются в быстром решении, а гуманитарные вопросы еще больше нуждаются во внимании и посреднических усилиях духовного лидера Азербайджана. Святой Эчмиадзин призывает шейх-уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде в соответствии со своим духовным призванием и миссией предпринять видимые шаги в этом направлении, снять боль и скорбь со скорбящих душ.
Да благословит Всевышний жизнь народов региона дарованным небом миром, милостью и изобилием благодати».