Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը սրելու մեջ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միտումնավոր կոնֆլիկտ հրահրելու մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, Մակրոնն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը դա անում է՝ որպես Կովկասի տարածաշրջանում և դրանից դուրս իրավիճակն ապակայունացնելու ջանքերի մի մաս:
France 2 հեռուստաալիքի եթերում Մակրոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը վերջին ամիսներին կողմերի միջև լարվածություն է բորբոքել՝ հօգուտ Ադրբեջանի: «Ի՞նչ է կատարվում սահմանին վերջին երկու տարիներին:
5000 ռուս զինծառայողի իբր այնտեղ է սահմանը երաշխավորելու համար, սակայն ռուսներն օգտագործեցին այս հակամարտությունը, խաղացին Ադրբեջանի խաղը՝ թուրքական մասնակցությամբ և վերադարձան, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, որը մի ժամանակ իրենց մերձավոր երկիրն էր: Տեսնո՞ւմ եք, թե ինչ է կատարվում: Ռուսաստանը փորձում է ապակայունացնել իրավիճակը: Նա ցանկանում է Կովկասում խառնաշփոթ ստեղծել, որպեսզի ապակայունացնի բոլորիս»,- ասել է Մակրոնը:

Макрон обвинил Россию в обострении конфликта между Арменией и Азербайджаном
Президент Франции Эммануэль Макрон обвинил Россию в намеренном провоцировании конфликта между Арменией и Азербайджаном. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Reuters, Макрон подчеркнул, что Россия делает это как часть усилий по дестабилизации ситуации в регионе Кавказа и за его пределами.
В эфире телеканала France 2 Макрон заявил, что Россия в течение последних месяцев обостряла напряженность между сторонами в пользу Азербайджана.
«Что происходит на границе в последние два года? 5 000 российских военнослужащих находятся там якобы для охраны границы, но русские воспользовались этим конфликтом, сыграли в азербайджанскую игру с участием Турции и вернулись, чтобы ослабить Армению, которая когда-то была для них близкой страной. Вы видите, что происходит? Россия пытается дестабилизировать ситуацию. Она хочет создать хаос на Кавказе, чтобы дестабилизировать всех нас», - заявил Макрон.