Արցախը չի կարող կապ ունենալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ. ԱԺ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵթե Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև քննարկվող խաղաղության պայմանագրի նախագծում վերջինիս կողմից ներկայացված 5 կետերում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին հստակ նշված չէ, ապա, ըստ էության, ստացվում է, որ այս երկու գործընթացները տարանջատվում են:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հայտարարությանը, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին՝ դրանց միջոցով ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: «Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված այդ հայտարարության մեսիջն այն էր, որ 2 պետությունները ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, որի մասին Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները խոսում էին նաև մինչև այդ: Երբ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվեցին խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ 5 կետանոց առաջարկներ, ՀՀ իշխանություններն արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ նրա տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ պահանջ չեն ունեցել ու չունեն: Այստեղ խնդիրն արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն է վերաբերում՝ ըստ միջազգային նորմերով ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի»,-ասաց Հարությունյանը: Արցախի Հանրապետությունը որևէ կապ չի կարող ունենալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ, քանի որ մենք մեր անկախությունը հռչակել ենք ԽՍՀՄ համապատասխան օրենսդրության և միջազգային բոլոր նորմերի իրավազորությամբ, ինչպես Ադրբեջանը: Մենք բազմիցս ենք նշել, որ ԽՍՀՄ-ում 1991 թվականի ապրիլին ընդունված օրենքի համաձայն, ըստ որի՝ պետությունները, այդ թվում՝ առանձին միավորները, կարող են դուրս գալ և ստեղծել առանձին պետություն, մենք անկախության հռչակագիր ենք ընդունել,, այնուհետև հանրաքվե անցկացրել նույն իրավազորությամբ, ինչպես, որ Ադրբեջանն է դուրս եկել ԽՍՀՄ-ի կազմից»,-մանրամասնեց Արցախի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ նույն իրավանորմերի շրջանակում 2 պետություն է ստեղծվել՝ հաշվի առնելով այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար մարզը եղել է նաև որպես առանձին միավոր ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ Արցախի ուղիղ երկխոսությանը, ապա ըստ Հարությունյանի, Արցախը պատրաստ է դրան, եթե միջազգայնորեն ճանաչվի որպես հակամարտող և բանակցային լիիրավ կողմ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում: «Եթե կա անմիջապես Արցախի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններ իրականացնելու գաղափարը, ապա մենք պատրաստ ենք, եթե միջազգային հանրությունը կերաշխավորի, որ Արցախը լիիրավ կողմ է հանդիսանում: Այդ դեպքում պատրաստ ենք քննարկումների, իհարկե, այն 3 սկզբունքների հիման վրա, որոնք համանախագահության ձևաչափով ամրագրված են՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունք, տարածքային ամբողջականություն և ուժի չկիրառում»,-եզրափակեց Հարությունյանը:

Арцах не имеет отношения к территориальной целостности Азербайджана: руководитель фракции НС НКР «Свободная Родина-ОГА»
Поддержи А1+!Если в 5 пунктах обсуждаемого проекта мирного договора между Республикой Армения и Азербайджаном, представленных последним, четко не указано о нагорно-карабахском конфликте, то, из этого следует, что эти два процесса разграничены.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» заявил руководитель фракции «Свободная Родина-ОГА» Национального собрания Арцаха Артур Арутюнян, подразумевая четырехстороннее пражское заявление от 6 октября. В нем Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 г., признав их посредством, территориальную целостность и суверенитет друг друга. «Смысл этого заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи в Праге, заключается в том, что два государства признают территориальную целостность друг друга, о чем еще до этого говорили власти Республики Армения. Когда Азербайджан представил предложения из 5 пунктов по проекту мирного договора, власти РА выразили свою позицию, что не имели и не имеют претензий на его территориальную целостность. Однако проблема касается реализации права на самоопределение арцахских армян, в соответствии с установленным международными нормами правом на самоопределение наций», - отметил Артур Арутюнян. Республика Арцах не может иметь ничего общего с территориальной целостностью Азербайджана, потому что мы провозгласили свою независимость согласно юрисдикции законодательства СССР и всех международных норм, как и Азербайджан. Мы неоднократно указывали, что по закону, принятому в СССР в апреле 1991 года, согласно которому государства, в том числе и отдельные образования, могут выходить и создавать отдельные государства. Мы приняли Декларацию о независимости, затем провели референдум с теми же полномочиями, с которыми Азербайджан вышел из состава СССР», - уточнил глава парламентской фракции Арцаха. Он, подчеркнув, что 2 государства были созданы в рамках одних и тех же правовых норм, принимая во внимание тот факт, что Нагорно-Карабахская автономная область была отдельной единицей в составе Азербайджанской ССР.
Что касается прямого диалога Арцаха с Азербайджаном, то, по словам Артура Арутюняна, Арцах готов к нему, если на международном уровне он будет признан полноправной стороной конфликта и переговоров в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. «Если есть идея немедленного проведения переговоров между Арцахом и Азербайджаном, то мы готовы к ним, если международное сообщество гарантирует, что Арцах является полноправной стороной. В таком случае мы готовы к обсуждениям, разумеется, на основе 3-х принципов, которые зафиксированы в формате сопредседательства: право наций на самоопределение, территориальная целостность и неприменение силы», - заключил Артур Арутюнян.