Հետաքննություն անցկացնելու փոխարեն՝ Բաքուն փորձում է արդարացումներ գտնել իր զինծառայողների կողմից իրականացված վայրագություններին․ ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանը, փորձելով ինչ-որ բացատրություն գտնել ողջ աշխարհով տարածված սարսափելի տեսանյութին, որտեղ ադրբեջանցի զինծառայողները գնդակահարում են զինաթափված հայ զինծառայողներին, երկրի գլխավոր դատախազության միջոցով այսօր մի անհեթեթություն է տարածել, ըստ որի՝ իբր «ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել 6 ադրբեջանցի զինծառայողի մարմին, որոնց տանջամահ են արել այն հայ զինծառայողները, որոնք պատկերված են հիշյալ տեսանյութում»։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Գրեթե ողջ քաղաքակիրթ աշխարհից հնչած դատապարտումներն ու հետաքննություն անցկացնելու կոչերն ընդունելու փոխարեն՝ պաշտոնական Բաքուն փորձում է արդարացումներ գտնել իր զինծառայողների կողմից իրականացված հրեշավոր վայրագություններին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողների մարմիններ ադրբեջանական կողմին չեն փոխանցվել, իսկ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունը կոչված է կոծկել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները։

Вместо проведения расследования Баку пытается найти оправдания чудовищным злодеяниям, совершённым его военнослужащими: МО РА
Армения азербайджанской стороне не передавала тел погибших военнослужащих, а заявление Генеральной прокуратуры Азербайджана направлено на прикрытие военных преступлений, совершенных ВС Азербайджана. Сообщение об этом распространило Минобороны Армении, коснувшись заявления прокуратуры Азербайджана, что Армения якобы передала Азербайджану тела 6 азербайджанских военнослужащих, на которых видны следы пыток.
«Азербайджан, пытаясь найти какое-то объяснение распространившейся по всему миру чудовищной видеозаписи, где азербайджанские солдаты расстреливают безоружных армянских пленных, сегодня посредством своей генеральной прокуратуры распространил бред, согласно которому, азербайджанской стороне переданы тела 6 азербайджанских военнослужащих, которых замучили армянские военнослужащие, снятые в упомянутой видеозаписи.
«Вместо осуждения, в ответ на призывы к расследованию почти всего цивилизованного мира официальный Баку пытается найти оправдания чудовищным злодеяниям, совершенным его военнослужащими», - говорится в заявлении Минобороны Республики Армения.