Ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի լինել․ ԱՄՆ պետդեպը ողջունել է հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիացյալ Նահանգները ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի ռեժիմի շարունակվող պահպանումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «շարունակում է կոչ անել կողմերին ներգրավվել խաղաղության գործընթացում»։
«Կոչ ենք անում, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը պահպանվի, ինչպես նաև կոչ ենք անում կասեցնել ռազմական ուժերի ներգրավումն ու աշխատել՝ լուծելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր կարևոր հարցերը խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի ճանապարհ լինել, և մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում շարունակվող բարձր մակարդակի շփումները օգնեցին կողմերին հասնել հրադադարի։ Մենք շարունակում ենք ներգրավված լինել և քաջալերել անել այն աշխատանքը, որը պետք է՝ հասնելու տևական խաղաղության։ Եվ կրկին, սա ռազմական կարգավորում ունենալ չի կարող»,- շեշտել է Փրայսը։
Նա տեղեկացրել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը տարածաշրջանային այցից հետո այժմ գտնվում է Վիեննայում՝ հանդիպելու ԵԱՀԿ-ի համախոհ գործընկերներին։ Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ։ Իր հերթին, դեսպան Ռիքերը խոսել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ «Պետքարտուղարը, իհարկե, հնարավորություն է ունեցել մի քանի օր առաջ խոսել երկու երկրի ղեկավարների հետ։ Կարծում եմ՝ նա առաջիկայում հնարավորություն կունենա կրկին խոսել նրանց հետ։ Նա անձամբ կենտրոնացած է այս հարցի վրա և շարունակելու է ներգրավված լինել՝ շարժվելու առաջ»,- ասել է պետդեպի խոսնակը։

Применение силы никогда не может быть приемлемым путем: Госдеп США приветствует прекращение огня на армяно-азербайджанской границе
Соединенные Штаты приветствуют сохранение режима прекращения огня между Арменией и Азербайджаном. Об этом на брифинге с журналистами заявил представитель Госдепартамента США Нед Прайс, отметив, что США «продолжают призывать стороны к вовлечению в мирный процесс».
«Мы призываем сохранить режим прекращения боевых действий, а также призываем к прекращению привлечения вооруженных сил и работать над решением всех важных вопросов между Арменией и Азербайджаном путем мирных переговоров. Применение силы никогда не может быть приемлемым путем, и мы рады, что продолжающиеся контакты на высоком уровне в Армении и Азербайджане помогли сторонам достичь прекращения огня. Мы остаемся вовлеченными и поощряем делать работу, необходимую для достижения прочного мира. И еще раз, вопрос не может иметь военного урегулирования», - подчеркнул Нед Прайс.
Нед Прайс сообщил, что сопредседатель США Минской группы ОБСЕ Филипп Рикер после своего регионального визита, сейчас находится в Вене, чтобы встретиться с единомышленниками-партнерами по ОБСЕ. Он напомнил, что заместитель госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид провела телефонные переговоры с главами МИД Армении и Азербайджана. Посол Рикер беседовал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. «Несколько дней назад у госсекретаря была возможность поговорить с лидерами обеих стран. Я думаю, у него будет возможность поговорить с ними и в ближайшем будущем. Он лично сосредоточен на этом вопросе и останется вовлеченным для продвижения вперед», - сказал представитель Госдепартамента.