ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնորդները կքննարկեն հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրների առաջնորդները սեպտեմբերի 13-ի երեկոյան կքննարկեն հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով  «Московский комсомолец» լրատվամիջոցը, այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Հայկական կողմի խնդրանքով այսօր ժամը 18: 30-ին տեղի կունենա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը՝ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով», - ասել է նա:
Ուշակովի խոսքով՝ քննարկումը տեղի կունենա փակ ռեժիմով, սակայն ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանը լրատվամիջոցներին կտեղեկացնի ընդունված որոշումների մասին։ Առանձին հայտարարություն կարող է տարածել նաև ռուսական կողմը։
Ուշակովը հիշեցրել է, որ սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, իսկ սեպտեմբերի 16-ին Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա Ռուսաստանի նախագահի երկկողմ հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Ուշակովի խոսքով՝ Մոսկվան Բաքվին եւ Երեւանին զսպվածության կոչ է անում։ Նա ասել է, որ կողմերը պետք է պահպանեն հրադադարի ռեժիմը և 2020 թվականին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կետերը։

Лидеры ОДКБ в закрытом режиме обсудят ситуацию на армяно-азербайджанской границе
Помощник президента РФ Юрий Ушаков сообщил журналистам, что во вторник вечером лидеры стран постсоветского военного блока ОДКБ обсудят эскалацию напряжённости на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на «Московский комсомолец».
«По запросу армянской стороны сегодня ориентировочно в 18.30 (19:30 по ереванскому времени) состоится заседание совета коллективной безопасности ОДКБ в формате видеоконференции», - сказал он.
Ушаков уточнил, что дискуссия состоится в закрытом режиме. Однако по ее результатам председательствующая в ОДКБ Армения проинформирует СМИ о принятых решениях. Также отдельное заявление может выпустить российская сторона.
Ушаков напомнил, что ночью с 12 на 13 сентября состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Николом Пашиняном. А 16 сентября на полях саммита ШОС в Самарканде пройдет двусторонняя встреча российского президента с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Москва, по словам Ушакова, призывает Баку и Ереван к сдержанности. Сторонам необходимо придерживаться режима прекращения огня и других пунктов трёхстороннего соглашения, заключённого в 2020 году, сказал он.